DXPR - en to pl translation catalogue (233 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: Images
pl: Obrazki

en: Previous
pl: Poprzednie

en: Next
pl: Dalej

en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Suffix
pl: Przyrostek

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Content
pl: Zawartość

en: Type
pl: Typ

en: Actions
pl: Akcje

en: Confirm
pl: Potwierdź

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Language
pl: Język

en: Disabled
pl: Wyłączone

en: Enabled
pl: Włączone

en: On
pl: Włączony

en: Yes
pl: Tak

en: No
pl: Nie

en: Documentation
pl: Dokumentacja

en: License
pl: Licencja

en: Date
pl: Data

en: Size
pl: Rozmiar

en: Search
pl: Szukaj

en: None
pl: Brak

en: Message
pl: Wiadomość

en: Country
pl: Państwo

en: Weight
pl: Waga

en: Link
pl: Odnośnik

en: Image
pl: Obraz

en: Center
pl: Środek

en: Container
pl: Kontener

en: Category
pl: Kategoria

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: Field
pl: Pole

en: Outline
pl: Książka

en: Label
pl: Etykieta

en: Preview
pl: Podgląd

en: Save
pl: Zapisz

en: Help
pl: Pomoc

en: Font Size
pl: Rozmiar czcionki

en: True
pl: Prawda

en: False
pl: Fałsz

en: Default
pl: Domyślny

en: Background
pl: Tło

en: Top
pl: Góra strony

en: Small
pl: Małe

en: Large
pl: Duże

en: Icon
pl: Ikona

en: Time
pl: Czas

en: Views
pl: Widoki

en: View
pl: Widok

en: Length
pl: Długość

en: Section
pl: Sekcja

en: Text
pl: Tekst

en: Layout
pl: Układ

en: Assigned
pl: Przydzielone

en: User
pl: Użytkownik

en: User ID
pl: ID użytkownika

en: Error
pl: Błąd

en: Options
pl: Opcje

en: Advanced Settings
pl: Ustawienia zaawansowane

en: Year
pl: Rok

en: Bottom
pl: Dół strony

en: Off
pl: Wyłączony

en: Header
pl: Nagłówek

en: Inline
pl: Przed polem

en: Custom
pl: Własne

en: Roles
pl: Role

en: Percent
pl: Procent

en: Normal
pl: Zwykły

en: Success
pl: Sukces

en: Warning
pl: Ostrzeżenie

en: New window
pl: W nowym oknie

en: Width
pl: Szerokość

en: Height
pl: Wysokość

en: Display options
pl: Opcje wyświetlania

en: Bar
pl: Słupek

en: Thumbnail
pl: Miniaturka

en: Address
pl: Adres

en: Border
pl: Obramowanie

en: Day
pl: Dzień

en: Start
pl: Początek

en: End
pl: Koniec

en: Align
pl: Wyrównaj

en: Loop
pl: Pętla

en: General Settings
pl: Ustawienia ogólne

en: Background color
pl: Kolor tła

en: Navigation
pl: Nawigacja

en: Color
pl: Kolor

en: Repeat
pl: Powtórz

en: Role
pl: Rola

en: Padding
pl: Dopełnienie

en: Counter
pl: Licznik

en: Button
pl: Przycisk

en: Square
pl: Kwadrat

en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

en: Provider
pl: Usługodawca

en: Clone
pl: Klonuj

en: Tab
pl: Karta

en: Plain
pl: Zwykłe

en: Template
pl: Szablon

en: Close
pl: Zamknij

en: Save settings
pl: Zapisz ustawienia

en: Duration
pl: Czas trwania

en: France
pl: Francja

en: United States
pl: Stany Zjednoczone

en: Hidden
pl: Ukryty

en: Key
pl: Klucz

en: Allowed HTML tags
pl: Dozwolone znaczniki HTML

en: Clear
pl: Wyczyść

en: unlimited
pl: nieograniczony

en: Today
pl: Dzisiaj

en: Font size
pl: Rozmiar czcionki

en: Hour
pl: Godzina

en: Minute
pl: Minuta

en: Second
pl: Sekunda

en: Map
pl: Mapa

en: Fill color
pl: Kolor wypełnienia

en: Controls
pl: Kontrolki

en: Map width
pl: Szerokość mapy

en: Map height
pl: Wysokość mapy

en: Fixed
pl: Sztywny

en: Days
pl: Dni

en: Sidebar
pl: Pasek boczny

en: Left
pl: Lewo

en: Right
pl: Prawo

en: Hours
pl: Godziny

en: Seconds
pl: Sekundy

en: Info
pl: Informacja

en: Video
pl: Wideo

en: Style
pl: Styl

en: Carousel
pl: Karuzela

en: Orientation
pl: Orientacja

en: Font color
pl: Kolor czcionki

en: Reverse
pl: Odwróć

en: Thousands separator
pl: Separator tysięcy

en: Interval
pl: Interwał

en: Top left
pl: Lewy górny róg

en: Top right
pl: Prawy górny róg

en: Bottom right
pl: Prawy dolny róg

en: Bottom left
pl: Lewy dolny róg

en: Minutes
pl: Minuty

en: Automatic
pl: Automatyczne

en: Same window
pl: W tym samym oknie

en: Tabs
pl: Zakładki

en: Keyboard shortcuts
pl: Skróty klawiszowe

en: Select
pl: Wybierz

en: Copy
pl: Kopiuj

en: Toggle
pl: Przełącz

en: Blocks
pl: Bloki

en: Float
pl: Liczba zmiennoprzecinkowa

en: Dotted
pl: Kropkowane

en: Dashed
pl: Kreskowane

en: Solid
pl: Jednolite

en: Grid
pl: Siatka

en: Text Editor
pl: Edytor tekstu

en: Hide
pl: Ukryj

en: Global
pl: Globalne

en: Transparent
pl: Przeźroczysty

en: Layouts
pl: Układy

en: Space
pl: Odstęp

en: Border color
pl: Kolor ramki

en: Animation
pl: Animacja

en: Blockquote
pl: Cytowanie

en: Generate content
pl: Generuj zawartość

en: Years
pl: Lat

en: Show all
pl: Pokaż wszystko

en: Local
pl: Lokalnie

en: Items to display
pl: Elementy do wyświetlenia

en: Rounded corners
pl: Zaokrąglane narożniki

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Border style
pl: Styl ramki

en: Locked
pl: Zablokowany

en: Free
pl: Wolne

en: Field settings
pl: Ustawienia pola

en: Skip to main content
pl: Przejdź do treści

en: Cut
pl: Wytnij

en: Paste
pl: Wklej

en: Column
pl: Kolumna

en: Icon size
pl: Rozmiar ikony

en: Margin
pl: Margines

en: Opacity
pl: Przeźroczystość

en: Speed
pl: Prędkość

en: Entity type
pl: Typ encji

en: No image
pl: Brak obrazu

en: Inherit
pl: Dziedzicz

en: Infinite
pl: Nieskończone

en: Row
pl: Wiersz

en: Light
pl: Jasny

en: Image width
pl: Szerokość obrazka

en: Comma
pl: Przecinek

en: Primary
pl: Główny

en: Tab title
pl: Tytuł zakładki

en: Break long words
pl: Łamanie długich wyrazów

en: Show title
pl: Wyświetl tytuł

en: Placement
pl: Umiejscowienie

en: Foreground color
pl: Pierwszoplanowy kolor

en: Secondary
pl: Drugorzędny

en: Select a vocabulary
pl: Wybierz słownik

en: Card
pl: Karta

en: Start position
pl: Pozycja początkowa

en: Layers
pl: Warstwy

en: Pager offset
pl: Przesunięcie stronicowania

en: Alert
pl: Ostrzeżenie

en: Top center
pl: Górny środek

en: Bottom center
pl: Dolny środek

en: Elements
pl: Elementy

en: Progress
pl: Postęp

en: Progress bar
pl: Pasek postępu

en: Theme default
pl: Domyślne motywu

en: Thickness
pl: Grubość

en: Collapse
pl: Zwiń

en: Media browser
pl: Przeglądarka mediów

en: Broken/missing handler: @table > @field
pl: Uszkodzona/brakująca procedura obsługi: @table > @field

en: Media Library
pl: Biblioteka mediów

en: Dot
pl: Kropka

en: Select image
pl: Wybierz obrazek

en: Custom layout
pl: Własny układ

en: Dark
pl: Ciemny

en: HTML classes
pl: Klasy HTML

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
pl: Liczba elementów do wyświetlenia. Wpisz 0, żeby wyłączyć limit.

en: Responsive image
pl: Responsywny obraz

en: Filter by tag
pl: Filtruj po tagu

en: View modes
pl: Tryby wyświetlania

en: Responsive
pl: Responsywny

en: Select media
pl: Wybierz media

en: Service providers
pl: Usługodawcy

en: Alt attribute
pl: Atrybut alt

en: Title attribute
pl: Atrybut title

en: Edit Image
pl: Edytuj obraz

en: Muted
pl: Wyciszone
