DXPR Theme - en to fr translation catalogue (74 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Content
fr: Contenu

en: Comments
fr: Commentaires

en: None
fr: Aucun(e)

en: Center
fr: Centre

en: Help
fr: Aide

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: Layout
fr: Mise en page

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Bottom
fr: Bas

en: Site name
fr: Nom du site

en: Header
fr: Entête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Colors
fr: Couleurs

en: Border
fr: Bordure

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Repeat
fr: Répéter

en: Close
fr: Fermer

en: Content Top
fr: Haut de contenu

en: Content Bottom
fr: Bas de contenu

en: CSS Selector
fr: Sélecteur CSS

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: White
fr: Blanc

en: Link color
fr: Couleur des liens

en: Fade in
fr: Fondu (<em>fade in</em>)

en: Tabs
fr: Onglets

en: Bold
fr: Gras

en: Silver
fr: Argent

en: Italic
fr: Italique

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Overlay
fr: Premier plan (overlay)

en: Blockquote
fr: Citation

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Regions
fr: Régions

en: Opacity
fr: Opacité

en: Fonts
fr: Polices de caractères

en: Main Content
fr: Contenu principal

en: Error message
fr: Message d'erreur

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: Warning message
fr: Message d'avertissement

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Cover
fr: Couverture

en: Primary
fr: Primaire

en: Font Style
fr: Style de police de caractères

en: Secondary
fr: Secondaire

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Page top
fr: Haut de page

en: Page bottom
fr: Bas de page

en: Sidebar First
fr: Première barre latérale

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Typography
fr: Typographie

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Status message
fr: Message d'état

en: The logo could not be uploaded.
fr: Le logo n'a pas pu être transféré sur le serveur.

en: The custom logo path is invalid.
fr: Le chemin du logo personnalisé n'est pas valide.

en: Highlighted
fr: Mis en évidence

en: Footer background
fr: Arrière-plan du pied de page

en: Sidebar Second
fr: Seconde barre latérale

en: Headings
fr: Titres

en: Pulse
fr: Pulsation

en: Informative message
fr: Message informatif

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: Divider
fr: Séparateur
