DXPR Theme - en to id translation catalogue (50 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Content
id: Konten

en: Comments
id: Komentar

en: None
id: Tiada

en: Center
id: Tengah

en: Go to previous page
id: Ke halaman sebelumnya

en: Go to next page
id: Ke halaman selanjutnya

en: Help
id: Bantuan

en: Top
id: Atas

en: Layout
id: Tata letak

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Page title
id: Judul halaman

en: Bottom
id: Dasar

en: Site name
id: Nama situs

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Custom
id: Tersuai

en: Width
id: Lebar

en: Height
id: Tinggi

en: Navigation
id: Navigasi

en: Repeat
id: Diulangi

en: Close
id: Tutup

en: Page Title
id: Judul Halaman

en: Content Bottom
id: Konten bawah

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: White
id: Putih

en: Tabs
id: Tab

en: Next page
id: Halaman berikutnya

en: Go to first page
id: Pergi ke halaman pertama

en: Go to last page
id: Pergi ke halaman terakhir

en: Bold
id: Tebal

en: Italic
id: Miring

en: Blockquote
id: Blok kutipan

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Color set
id: Set warna

en: Main Content
id: Konten Utama

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Primary tabs
id: Tab primer

en: Secondary tabs
id: Tab sekunder

en: Secondary
id: Sekunder

en: Page top
id: Halaman atas

en: Page bottom
id: Halaman bawah

en: Status messages
id: Pesan status

en: Typography
id: Tipografi

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: The logo could not be uploaded.
id: Logo tidak dapat diunggah.

en: The custom logo path is invalid.
id: Alur path pada logo kustom tidak benar

en: Previous page
id: Halaman sebelumnya

en: Submitted by @author_name on @date
id: Dikirim oleh @author_name pada @date

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer
