Easy entity base field (1.0.1) - en to fa translation catalogue (39 entries)

en: Delete
fa: حذف

en: required
fa: ضروری

en: File
fa: فایل

en: Edit
fa: ویرایش

en: None
fa: هیچ

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Settings
fa: تنظیمات

en: settings
fa: تنظیمات

en: Field
fa: فیلد

en: Label
fa: برچسب

en: Save
fa: ذخیره

en: Manage
fa: مدیریت

en: Display
fa: نمایش

en: ID
fa: شناسه

en: status
fa: وضعیت

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: Fields
fa: فیلدها

en: Widget type
fa: نوع

en: module
fa: ماژول

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Add a new field
fa: افزودن یک فیلد جدید

en: Save field settings
fa: ذخیره تنظیمات فیلد

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fa: دستور العملی که در فرم ویرایش، زیر این فیلد به کاربر نشان داده خواهد شد. <br />تگ‌های مجاز HTML: @tags

en: Entity type
fa: نوع عنصر

en: Save and continue
fa: ذخیره و ادامه

en: - Select a field type -
fa: - نوع فیلدی انتخاب کنید -

en: Add new field: you need to provide a label.
fa: افزودن فیلد جدید: نیاز به ارائه برچسب دارید.

en: Required field
fa: فیلد لازم

en: The default value for this field, used when creating new content.
fa: مقدار پیش‌فرض این فیلد هنگامی که محتوای جدیدی ایجاد شود.

en: Saved %label configuration.
fa: پیکربندی %label ذخیره شد.

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
fa: این فیلد در پایگاه داده حاوی اطلاعات است. تنظیمات فیلد دیگر قابل تغییر نیست.

en: This field supports tokens.
fa: این فیلد از توکن‌ها پشتیبانی می‌کند.

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
fa: نام منحصر به فرد قابل فهم توسط ماشین شامل حروف, اعداد و زیر خط است.

en: Reference method
fa: روش ارجاع

[ctx: Entity type group]
en: Content
fa: محتوا
