Easy Entity Base Field (1.0.1) - en to tr translation catalogue (46 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: required
tr: gerekli

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: None
tr: Hiçbiri

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Settings
tr: Ayarlar

en: settings
tr: ayarlar

en: Field
tr: Alan

en: Label
tr: Etiket

en: Save
tr: Kaydet

en: Manage
tr: Yönetim

en: Display
tr: Gösterim

en: status
tr: durum

en: Field name
tr: Alan adı

en: Field type
tr: Alan tipi

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget type
tr: Arayüz nesnesi türü

en: Widget settings
tr: Arayüz nesnesi (widget) ayarları

en: module
tr: eklenti

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: Add a new field
tr: Yeni bir alan ekle

en: Save field settings
tr: Alan ayarlarını kaydet

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
tr: Düzenleme formunda bu alanın altında kullanıcıya sunulacak yönergeler.<br />İzin verilen HTML etiketleri: @tags

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Save and continue
tr: Kaydet ve devam et

en: - Select a field type -
tr: - Bir alan türü seçiniz -

en: Add new field: you need to provide a label.
tr: Yeni alan ekle: bir etiket belirlemeniz gerekiyor.

en: Formatter settings
tr: Biçimleyici ayarları

en: Required field
tr: Gerekli alan

en: The default value for this field, used when creating new content.
tr: Bu alanın, yeni bir içerik oluşturulurken kullanılacak, öntanımlı değeri.

en: Saved %label configuration.
tr: %label yapılandırması kaydedildi.

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
tr: Veritabanında bu alan için veri bulunduğundan alan ayarları artık değiştirilemez.

en: Delete field.
tr: Alanı sil

en: Entity reference
tr: Varlık referansı

en: Change handler
tr: İşleyiciyi değiştir

en: This field supports tokens.
tr: Bu alan değişkenleri (tokens) destekler.

en: There was a problem creating field %label: @message
tr: %label alanı oluşturulurken bir sorun oluştu: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
tr: Harf, rakam ve alt-çizgilerden oluşan özgün bir makina adı.

en: An entity field containing an entity reference.
tr: Bir varlık referansı içeren bir varlık alanı.

en: Reference type
tr: Referans tipi

en: Reference method
tr: Referans metodu

[ctx: Entity type group]
en: Content
tr: İçerik
