Easy Entity Base Field (3.0.2) - en to pl translation catalogue (46 entries)

en: Delete
pl: Usuń

en: List
pl: Lista

en: required
pl: wymagane

en: view
pl: przeglądaj

en: Edit
pl: Edytuj

en: Help text
pl: Objaśnienia

en: Settings
pl: Ustawienia

en: Name
pl: Nazwa

en: settings
pl: ustawienia

en: Field
pl: Pole

en: Label
pl: Etykieta

en: Save
pl: Zapisz

en: Manage
pl: Zarządzaj

en: Display
pl: Wyświetlanie

en: Field name
pl: Nazwa pola

en: Field type
pl: Typ pola

en: Fields
pl: Pola

en: Widget type
pl: Typ kontrolki

en: Widget settings
pl: Ustawienia kontrolki

en: module
pl: moduł

en: Save settings
pl: Zapisz ustawienia

en: Default value
pl: Wartość domyślna

en: Save field settings
pl: Zapisz ustawienia pola

en: Form
pl: Formularz

en: Machine name
pl: Identyfikator systemowy

en: Field settings
pl: Ustawienia pola

en: About
pl: O stronie

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pl: Instrukcje jakie należy wyświetlić użytkownikowi pod polem w trakcie edycji zawartości. <br />Dozwolone tagi HTML: @tags

en: Entity type
pl: Typ encji

en: Next Steps
pl: Kolejne kroki

en: Add new field: you need to provide a label.
pl: Dodawanie nowego pola: należy wprowadzić etykietę.

en: Formatter settings
pl: Ustawienia formatera

en: Required field
pl: Pole wymagane

en: The default value for this field, used when creating new content.
pl: Wartość domyślna pola, używana podczas tworzenia nowej zawartości.

en: Saved %label configuration.
pl: Zapisano konfigurację pola %label.

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
pl: W bazie danych dla tego pola przechowywane są wartości. Ustawienia tego pola nie mogą być już zmienione.

en: Entity reference
pl: Referencja do encji

en: Change handler
pl: Zmień obsługę

en: This field supports tokens.
pl: To pole wykorzystuje wzorce.

en: There was a problem creating field %label: @message
pl: Wystąpił problem z tworzeniem pola %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
pl: Unikalna nazwa systemowa zawierająca litery, cyfry i znaki podkreślenia.

en: An entity field containing an entity reference.
pl: Pole encji zawierające referencję do encji.

en: Reference type
pl: Typ wskazania

en: Reference method
pl: Sposób referencji

[ctx: Entity type group]
en: Content
pl: Zawartość

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
pl: Dodawanie nowego pola: należy wprowadzić identyfikator systemowy pola
