Easy Entity Base Field (3.1.2) - en to ar translation catalogue (48 entries)

en: Status
ar: الحالة

en: Delete
ar: حذف

en: List
ar: لائحة

en: required
ar: مطلوب

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: view
ar: عرض

en: Edit
ar: تحرير

en: Help text
ar: نص المساعدة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Name
ar: الاسم

en: settings
ar: إعدادات

en: Back
ar: رجوع

en: Field
ar: حقل

en: Label
ar: التسمية

en: Save
ar: حفظ

en: Manage
ar: تسيير

en: Display
ar: العرض

en: ID
ar: المعرف ID

en: Continue
ar: متابعة

en: status
ar: الحالة

en: Field name
ar: اسم الحقل

en: Field type
ar: نوع الحقل

en: Fields
ar: الحقول

en: Widget type
ar: نوع الويدجة

en: module
ar: الوحدة

en: Save settings
ar: حفظ الإعدادات

en: Default value
ar: القيمة الافتراضية

en: Save field settings
ar: حفظ إعدادات الحقل

en: Form
ar: نموذج

en: Machine name
ar: الاسم الآلي

en: Locked
ar: مقفل

en: Field settings
ar: إعدادات الحقل

en: About
ar: حول

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ar: التعليمات التي تظهر للمستخدم تحت هذا الحقل، في استمارة التحرير. <br /> وسوم HTML المسموحة: @tags

en: Entity type
ar: نوع الكيان

en: Add new field: you need to provide a label.
ar: إضافة حقل جديد: يجب إضافة تسمية.

en: Formatter settings
ar: إعدادات المنسق

en: Required field
ar: حقل ضروري

en: The default value for this field, used when creating new content.
ar: القيمة الافتراضية لهذا الحقل، تستخدم عند إنشاء محتوى جديد.

en: Saved %label configuration.
ar: تم حفظ خيارات ضبط %label.

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
ar: توجد بيانات لهذا الحقل في قاعدة البيانات. لا يمكن تغيير إعدادات هذا الحقل.

en: Change handler
ar: تغيير المعالج

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
ar: اسم فريد مقروء آليا يحتوي على أحرف وأرقام وشرطات سفلية.

en: An entity field containing an entity reference.
ar: حقل يحتوي على مرجع.

en: Reference type
ar: نوع المرجع

[ctx: Entity type group]
en: Content
ar: المحتوى

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
ar: إضافة حقل جديد: يجب أن تسمي الحقل آليًا
