Easy Entity Base Field (3.0.3) - en to da translation catalogue (45 entries)

en: Delete
da: Slet

en: List
da: Vis

en: required
da: obligatorisk

en: view
da: vis

en: Edit
da: Redigér

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: settings
da: indstillinger

en: Field
da: Felt

en: Label
da: Etiket

en: Save
da: Gem

en: Manage
da: Administration

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Widget settings
da: Indstillinger for CAPTCHA

en: module
da: modul

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Default value
da: Standardværdi

en: Save field settings
da: Gem feltindstillinger

en: Form
da: Formular

en: Machine name
da: Internt navn

en: Field settings
da: Feltindstillinger

en: About
da: Om

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: Vejledning som vises til brugeren under dette felt på redigeringsformularen.<br />Tilladte HTML-tags: @tags

en: Entity type
da: Entity-type

en: Next Steps
da: Næste skridt

en: Add new field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Formatter settings
da: Indstillinger for formatering

en: Required field
da: Obligatorisk felt

en: The default value for this field, used when creating new content.
da: Standardværdien af dette felt, bruges ved oprettelse af indhold.

en: Saved %label configuration.
da: Indstillinger for %label gemt.

en: There is data for this field in the database. The field settings can no longer be changed.
da: Databasen indeholder data fra dette felt. Indstillingerne for felt kan ikke længere ændres.

en: Entity reference
da: Entityreference

en: Change handler
da: Skift handler

en: This field supports tokens.
da: Feltet understøtter tokens.

en: There was a problem creating field %label: @message
da: Der opstod et problem under oprettelse af feltet %label: @message

en: A unique machine-readable name containing letters, numbers, and underscores.
da: Et unikt systemnavn som indeholder bogstaver, tal og understregninger.

en: An entity field containing an entity reference.
da: Et entity-felt som indeholder en entity-reference.

en: Reference type
da: Referencetype

en: Reference method
da: Referencemetode

[ctx: Entity type group]
en: Content
da: Indhold

en: Add new field: you need to provide a machine name for the field.
da: Tilføj nyt felt: Du skal angive et maskinlæsbart navn på feltet.
