Entity Construction Kit (ECK) (8.x-1.0-alpha4) - en to id translation catalogue (27 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Content
id: Konten

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: Explanation or submission guidelines
id: Penjelasan atau pedoman pengiriman

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Created
id: Dibuat

en: Add content
id: Tambahkan konten

en: Authored by
id: Ditulis oleh

en: Configuration
id: Konfigurasi

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Changed
id: Berubah

en: @type: deleted %title.
id: @type: menghapus %title.

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Bundles
id: Bundel

en: Bundle
id: Bundel

en: Invalid machine-readable name. Enter a name other than %invalid.
id: Nama mesin yang tidak terbaca. Masukkan nama selain %invalid.

en: Machine Name
id: Nama Mesin

en: The entity type.
id: Tipe entitas

en: Control which roles can "View the administration theme" on the <a href=":permissions">Permissions page</a>.
id: Kontrol peran mana yang dapat "Melihat tema administrasi" pada <a href=":permissions">Halaman izin</a>.
