Edit + (2.1.0-alpha5) - en to pt translation catalogue (5 entries)

en: Center
pt: Central

en: Rotation
pt: Rotação

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita
