Editoria11y Accessibility Checker (2.2.4) - en to sv translation catalogue (168 entries)

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Type
sv: Typ

en: Language
sv: Språk

en: page
sv: sida

en: more
sv: mer

en: website
sv: webbplats

en: On
sv: På

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: view
sv: visa

en: Reset
sv: Återställ

en: Default
sv: Förvald

en: Path
sv: Sökväg

en: link
sv: länk

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Theme
sv: Tema

en: All issues
sv: Alla avvikelser

en: Issue
sv: Avvikelse

en: Created
sv: Skapad

en: All
sv: Alla

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Count
sv: Antal

en: download
sv: ladda ned

en: Desc
sv: Fallande

en: By
sv: Av

en: Getting started
sv: Så här kommer du igång

en: here
sv: här

en: now
sv: nu

en: Close
sv: Stäng

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Show
sv: Visa

en: to
sv: till

en: Edit term
sv: Redigera term

en: site
sv: webbplats

en: Basic Configuration
sv: Grundinställningar

en: Alt Text
sv: Alt text

en: image
sv: bild

en: Apply
sv: Applicera

en: Edit user
sv: Redigera användare

en: Hide
sv: Dölj

en: this page
sv: denna sida

en: Offset
sv: Kompensera

en: Advanced configuration
sv: Avancerade inställningar

en: Page path
sv: Sökväg till sida

en: Page Type
sv: Sidtyp

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: this site
sv: denna webbplats

en: hide
sv: göm

en: this link
sv: denna länk

en: chart
sv: lista

en: Drupal User ID
sv: Drupal-ID för användare

en: Export results
sv: Exportera resultat

en: Troubleshooting
sv: Felsökning

en: click
sv: klick

en: click here
sv: klicka här

en: Marked
sv: Markerad

en: form
sv: formulär

en: alert
sv: varning

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: - All -
sv: - Alla -

en: « First
sv: « Första

en: Last »
sv: Sista »

en: Test result
sv: Testresultat

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Dark
sv: Mörkt

en: Asc
sv: Stigande

en: Headings
sv: Rubriker

en: Content Accessibility
sv: Tillgänglighet för innehåll

en: All Issues
sv: Alla avvikelser

en: Route name
sv: Namn på rutt

en: Issues Found
sv: Avvikelser Hittade

en: Page type
sv: Innehållstyp

en: Detected
sv: Upptäckt

en: Issue type
sv: Avvikelse typ

en: These links download a document or image and need a manual review
sv: Dessa länkar laddar ner ett dokument eller en bild och kräver en manuell granskning

en: Content Accessibility Issues
sv: Tillgänglighetsavvikelser i innehållet

en: Results from the Editoria11y checker.
sv: Resultat från Editoria11y-kontrollen.

en: Issues marked as hidden or OK in Editoria11y.
sv: Avvikelser markerade som dolda eller OK i Editoria11y.

en: Mark as hidden in Editoria11y
sv: Markera som dold i Editoria11y

en: Mark as OK in Editoria11y
sv: Markera som OK i Editoria11y

en: Page with issue
sv: Sida med avvikelse

en: Dismissed issue
sv: Avvisad avvikelse

en: Pages with issues
sv: Sidor med avvikelser

en: Issue types
sv: Avvikelse typer

en: Dismissed Alerts
sv: Avfärdade varningar

en: manual check needed
sv: manuell kontroll krävs

en: Hide alert
sv: Dölj varning

en: Manual check: was a heading level skipped?
sv: Manuell kontroll: Hoppades en rubriknivå över?

en: Manual check: long heading
sv: Manuell kontroll: lång rubrik

en: Manual check: image has no alt text
sv: Manuell kontroll: bilden har ingen alt-text

en: Manual check: possibly redundant text in linked image
sv: Manuell kontroll: eventuellt redundant text i länkad bild

en: Manual check: link contains both text and an image
sv: Manuell kontroll: länken innehåller både text och bild

en: Manual check: is opening a new window expected?
sv: Manuell kontroll: Är det förväntat att ett nytt fönster öppnas?

en: Recent dismissals
sv: Nyligen avskrivna

en: Page title contains
sv: Sidtiteln innehåller

en: Url contains
sv: Url innehåller

en: Download dismissals report
sv: Ladda ned rapport med avskrivningar

en: Download summary report
sv: Ladda ned sammanfattande rapport

en: All pages with issues
sv: Alla sidor med avvikelser

en: All dismissals
sv: Alla avskrivningar

en: Recent issues
sv: Aktuella frågor

en: hidden alerts
sv: dolda varningar

en: Mark as checked and OK
sv: Markera som kontrollerad och OK

en: Editoria11y - Test results
sv: Editoria11y - Test resultat

en: Editoria11y - Dismissals
sv: Editoria11y - Avskrivningar

en: Stores Editoria11y warnings and dismissals
sv: Lagrar Editoria11y varningar och avskrivningar

en: Editoria11y dismissals
sv: Editoria11y avskrivningar

en: Dismissals
sv: Avskrivningar

en: No dismissals found.
sv: Inga avskrivningar hittades.

en: Dismissed accessibility alerts
sv: Avfärdade tillgänglighetsvarningar

en: No known issues at this url
sv: Inga kända avvikelser på den här webbadressen

en: Block: Recent issues
sv: Block: Aktuella frågor

en: Editoria11y - Most frequent issues
sv: Editoria11y - Vanligaste avvikelser

en: Issues on page
sv: Avvikelser per sida

en: Issues on specified page
sv: Avvikelser på angiven sida

en: <h1>Accessibility issues on page {{page_title}}</h1>
sv: <h1>Tillgänglighetsavvikelser på sida {{page_title}}</h1>

en: <p><a href="../editoria11y/pages" class="button button--primary">All pages with issues</a></p>
sv: <p><a href="../editoria11y/pages" class="button button--primary">Alla sidor med avvikelser</a></p>

en: Pages with accessibility issues
sv: Sidor med tillgänglighetsavvikelser

en: Issues found
sv: Avvikelser hittade

en: Pages with specified issue
sv: Sidor med specificerade avvikelser

en: Pages with a specific issue
sv: Sidor med specifika avvikelser

en: Pages with issue: "{{ arguments.result_name }}"
sv: Sidor med avviklse: "{{ arguments.result_name }}"

en: <a href="../editoria11y/issues" class="button button--primary">All issues</a>
sv: <a href="../editoria11y/issues" class="button button--primary">Alla frågor</a>

en: Recent accessibility issues
sv: Senaste tillgänglighetsproblem

[ctx: problems]
en: The total number of issues on this page.
sv: Totalt antal avvikelser på denna sida.

[ctx: problems]
en: No issues detected.
sv: Inga avvikelser upptäckta.

[ctx: problems]
en: All issues hidden.
sv: Alla frågor dolda.

[ctx: problems]
en: One issue detected.
sv: Ett avvikelse upptäcktes.

[ctx: problems]
en:  issues detected.
sv:  avvikelser upptäckta.

[ctx: problems]
en: Download issues report
sv: Ladda ned rapport med avvikelser

[ctx: problems]
en: Top issues
sv: Viktigaste frågorna

[ctx: problems]
en: Pages with the most issues
sv: Sidor med flest avvikelser

[ctx: problems]
en: Recent issues
sv: Aktuella frågor

en: Show hidden alert
sv: Visa dold varning

en: Hides this alert for all editors
sv: Dölj denna varning för alla redaktörer

en: Hides this alert for you
sv: Dölj denna varning för dig

en: Show tips automatically when issues are detected
sv: Visa tips automatiskt när avvikelser upptäcks

en: Hide hidden alert
sv: Dölj dold varning

en: Show accessibility alerts
sv: Visa tillgänglighetsvarningar

en: Show accessibility checker
sv: Visa tillgänglighetskontroll

en: Hide accessibility checker
sv: Dölj tillgänglighetskontroll

en: Hide accessibility alerts
sv: Dölj tillgänglighetsvarningar

en: Block: Most frequent alerts
sv: Block: Vanligaste varningar

en: Most frequent alerts
sv: Vanligaste varningar

en: Block: Pages with the most alerts
sv: Block: Sida med flest varningar

en: Pages with the most alerts
sv: Sida med flest varningar

[ctx: problems]
en: issues detected.
sv: avvikelser upptäckta.

en: Check headings & alt text
sv: Kontrollera rubriker och alt-text

en: Hide headings & alt text
sv: Dölj rubriker & alt-text

en: This shows the heading outline. Check that it matches how the content is organized visually.
sv: Här visas rubrikernas disposition. Kontrollera att den stämmer överens med hur innehållet är organiserat visuellt.

en: Check that each image describes what it means in context, and that there are no images of text.
sv: Kontrollera att varje bild beskriver vad den betyder i sitt sammanhang och att det inte finns några bilder av text.

[ctx: problems]
en: Issue
sv: Avvikelse

en: Open site reports in new tab
sv: Öppna webbplatsrapporter i ny flik

en: "Mark as checked and OK" hides the alert for all editors.
sv: "Markera som kontrollerad och OK" döljer varningen för alla redaktörer.

en: Note that a good alt describes the image's message, not simply what it contains. Depending on the context, the alt for the picture of a child kicking a ball might emphasize the setting, the child, the kick or the ball:
sv: Observera att en bra alt beskriver bildens budskap, inte bara vad den innehåller. Beroende på sammanhanget kan alt för bilden av ett barn som sparkar en boll betona miljön, barnet, sparken eller bollen:

en: The alt text for this image is "%alt," which only contains unpronounceable symbols and/or spaces. Screen readers will announce that an image is present, and then pause awkwardly: "image: ____."
sv: Alt-texten för den här bilden är "%alt", som bara innehåller outtalbara symboler och/eller mellanslag. Skärmläsare kommer att meddela att en bild finns och sedan pausa obekvämt: "image: ____."

en: Generic links like "click here", "read more" or "download" expect the reader be reading slowly and carefully, such that they figure out the purpose of each link from context for themselves. Few readers do this, so click-through rates on meaningless links are extremely poor.
sv: Med generiska länkar som ”klicka här”, ”läs mer” eller ”ladda ner” förväntas läsaren läsa långsamt och noggrant, så att de själva räknar ut syftet med varje länk från sammanhanget. Få läsare gör detta, så klickfrekvensen på meningslösa länkar är mycket låg.

en: There are two general exceptions:
sv: Det finns två generella undantag:

en: When the user is filling out a form, and opening a link in the same window would cause them to lose their work.
sv: När användaren håller på att fylla i ett formulär och en länk i samma fönster skulle leda till att användaren förlorar sitt arbete.

en: When the user is clearly warned a link will open a new window.
sv: När användaren tydligt varnas kommer en länk att öppna ett nytt fönster.

en: To fix: set this link back its default target, or add a screen-reader accessible warning (text or an icon with alt text).
sv: För att fixa: ändra tillbaka länken till standard target (öppna i samma fönster), eller lägg till en varning som även är tillgänglig för skärmläsare (text eller en ikon med alternativ text).

en: If a recorded video contains speech or meaningful sounds, it must provide captions
sv: Om en inspelad video innehåller tal eller meningsfulla ljud måste den innehålla bildtexter

en: If this audio contains speech, a text alternative must be provided on this page or linked.
sv: Om detta ljud innehåller tal måste ett textalternativ tillhandahållas på denna sida eller länkas.

en: To check headings in CKEditor, Editoria11y needs to know what the first heading level should be in this field. Body fields should generally be at the h2 level.
sv: För att kontrollera rubriker i CKEditor behöver Editoria11y veta vad den första rubriknivån ska vara i det här fältet. Det bör i allmänhet vara på h2-nivå.

en: Editoria11y config
sv: Editoria11y konfiguration
