Edu X - Education Drupal 8, 9 Theme (8.0.9) - en to ru translation catalogue (59 entries)

en: Body
ru: Содержимое

en: Content
ru: Содержимое

en: Documentation
ru: Документация

en: Support
ru: Поддержка

en: Search
ru: Поиск

en: None
ru: Нет

en: Help
ru: Справка

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: Layout
ru: Макет

en: Components
ru: Компоненты

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: Breadcrumb
ru: Строка навигации

en: Logo
ru: Логотип

en: Header
ru: Шапка

en: Footer
ru: Подвал

en: Comment
ru: Комментарий

en: Normal
ru: Нормальный

en: General
ru: Общий

en: Button
ru: Кнопка

en: Tools
ru: Инструменты

en: center
ru: по центру

en: Page Title
ru: Заголовок страницы

en: Site Name
ru: Название сайта

en: Content Top
ru: Контент сверху

en: Content Bottom
ru: Контент Снизу

en: Sidebar
ru: Боковая панель

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Style
ru: Стиль

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Slogan
ru: Слоган

en: Italic
ru: Курсив

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Paragraph
ru: Параграф

en: Fonts
ru: Шрифты

en: Sidebar Left
ru: Левая боковая панель

en: Sidebar Right
ru: Правая боковая панель

en: Main navigation
ru: Основная навигация

en: mobile
ru: Мобильный

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Powered by Drupal
ru: Сделано на Drupal

en: wide
ru: широкий

en: Breadcrumbs
ru: Строка навигации

en: Elements
ru: Элементы

en: Status messages
ru: Системные сообщения

en: Typography
ru: Типографика

en: Main Menu
ru: Главное меню

en: Main page content
ru: Содержимое страницы

en: Search Box
ru: Блок поиска

en: Highlighted
ru: Подсвеченные

en: Capitalize
ru: Капитализация (первая буква заглавная, остальные - строчные)

en: Footer menu
ru: Меню в подвале

en: Headings
ru: Заголовки

en: Primary menu
ru: Основное меню

en: Site branding
ru: Брендинг сайта

en: narrow
ru: узкий

en: Primary admin actions
ru: Основные действия администратора

en: User account menu
ru: Меню учётной записи пользователя
