Entity API (8.x-1.0) - en to pt translation catalogue (48 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Action
pt: Ação

en: Edit
pt: Editar

en: View
pt: Mostrar

en: Revisions
pt: Revisões

en: No items selected.
pt: Nenhum item selecionado.

en: Create new revision
pt: Criar nova revisão

en: Entity
pt: Entidade

en: Revert
pt: Reverter

en: revert
pt: reverter

en: Revision
pt: Revisão

en: Duplicate
pt: Duplicar

en: View @type
pt: Ver @type

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
pt: Tem a certeza que pretende reverter para a revisão de %revision-date?

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Fornecer uma ligação simples para reverter para a revisão.

en: Copy of the revision from %date.
pt: Cópia da revisão da data %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
pt: @type: a revisão %revision de %title foi revertida.

en: Current revision
pt: Revisão atual

en: Revision log message
pt: Mensagem de registo da revisão

en: Are you sure you want to revert the revision?
pt: Tem a certeza que quer reverter a revisão?

en: Delete @type
pt: Eliminar @type

en: @group (historical data)
pt: @group (dados históricos)

en: Create @type
pt: Criar @type

en: Administer @type
pt: Administrar @type.

en: - No value -
pt: - Sem valor -

en: Provide a simple link to the revision.
pt: Fornecer uma ligação simples para a revisão.

en: Briefly describe the changes you have made.
pt: Faça uma breve descrição das alterações feitas.

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
pt[0]: %action foi aplicada a @count item.
pt[1]: %action foi aplicada a @count itens.

en: @type %info has been created.
pt: @type %info foi criado.

en: @type %info has been updated.
pt: @type %info foi atualizado.

en: @type: added %info.
pt: @type: adicionado %info.

en: @type: updated %info.
pt: @type: atualizado %info.

en: Link to revision
pt: Ligação para a revisão

en: Link to revert revision
pt: Ligação para reverter a revisão

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
pt: Sem acesso para executar %action no @entity_type_label %entity_label.

en: @entity using @field_name
pt: @entity utilizando @field_name

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
pt: @type %title foi revertido para a revisão de %revision-date.

en: Update @type
pt: Atualizar @type

en: Apply to selected items
pt: Aplicar aos itens selecionados

en: Update any @type
pt: Atualizar qualquer @type

en: Update own @type
pt: Atualizar o próprio @type

en: @bundle: Create @type
pt: @bundle: Criar @type

en: There are no @label yet.
pt: Ainda não existe @label.

en: Relate each @entity with a @field_name field set to the @label.
pt: Relacione cada @entity com um campo @field_name field definifo como @label.

en: @entity revision using @field_name
pt: Revisão da @entity utilizando o campo @field_name

en: Relate each @entity revision with a @field_name field set to the @label.
pt: Relacione cada revisão @entity com um campo@field_name definido como @label.
