Entity API (8.x-1.2) - en to id translation catalogue (29 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Action
id: Tindakan

en: Edit
id: Sunting

en: View
id: Lihat

en: Revisions
id: Revisi

en: No items selected.
id: Tidak ada item yang terpilih.

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Entity
id: Entitas

en: Revert
id: Kembali

en: revert
id: kembalikan

en: Revision
id: Revisi

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
id: Anda yakin ingin mengembalikan ke revisi %revision-date?

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Provide a simple link to revert to the revision.
id: Berikan tautan sederhana untuk mengembalikan revisi.

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
id: @type: mengembalikan %title ke revisi %revision.

en: Current revision
id: Revisi saat ini

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Delete @type
id: Hapus @type

en: Briefly describe the changes you have made.
id: Jelaskan secara singkat perubahan yang telah Anda buat.

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
id[0]: %action telah diaplikasikan ke @count item.
id[1]: %action telah diaplikasikan ke @count item.

en: @type %info has been created.
id: @type %info telah dibuat.

en: @type %info has been updated.
id: @type %info telah diperbarui.

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
id: Tidak ada akses untuk mengeksekusi %action pada @entity_type_label %entity_label.

en: Apply to selected items
id: Terapkan untuk item yang dipilih

en: @bundle: Delete @type
id: @bundle: Hapus @type

en: There are no @label yet.
id: Belum ada @label.
