Entity API (8.x-1.4) - en to ru translation catalogue (47 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Operations
ru: Операции

en: Action
ru: Действие

en: Edit
ru: Редактировать

en: View
ru: Просмотр

en: Revisions
ru: Редакции

en: No items selected.
ru: Нет выбранных элементов.

en: Create new revision
ru: Создать новую редакцию

en: Entity
ru: Сущность

en: Revert
ru: Вернуть

en: revert
ru: вернуть

en: Revision
ru: Редакция

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: View @type
ru: Просмотр @type

en: Are you sure you want to revert to the revision from %revision-date?
ru: Вы действительно хотите вернуться к редакции от %revision-date?

en: Revision information
ru: Информация о редакции

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ru: Прямая ссылка на возврат редакции.

en: Copy of the revision from %date.
ru: Копия редакции от %date.

en: @type: reverted %title revision %revision.
ru: @type: материал %title возвращен к редакции %revision.

en: Current revision
ru: Текущая редакция

en: Revision log message
ru: Сообщение в журнал о редакции

en: Are you sure you want to revert the revision?
ru: Вы уверены, что хотите вернуться к ревизии?

en: Delete entity
ru: Удалить сущность

en: Delete @type
ru: Удалить @type

en: @group (historical data)
ru: @group (исторические данные)

en: Create @type
ru: Создать @type

en: - No value -
ru: - Нет значения -

en: Provide a simple link to the revision.
ru: Прямая ссылка на редакцию.

en: Briefly describe the changes you have made.
ru: Кратко опишите внесённые вами изменения.

en: %action was applied to @count item. | %action was applied to @count items.
ru[0]: %action было применено @count элементу.
ru[1]: %action было применено @count элементам.
ru[2]: %action было применено @count[2] элементам.

en: @type %info has been created.
ru: @type %info был создан.

en: @type %info has been updated.
ru: @type %info был обновлён.

en: @type: added %info.
ru: @type: добавлен %info.

en: @type: updated %info.
ru: @type: обновлён %info.

en: Link to revision
ru: Ссылка на редакцию

en: Link to revert revision
ru: Ссылка на возврат редакции

en: No access to execute %action on the @entity_type_label %entity_label.
ru: Нет доступа для выполнения действия %action над сущностью @entity_type_label %entity_label.

en: @entity using @field_name
ru: @entity использует @field_name

en: @type %title has been reverted to the revision from %revision-date.
ru: Тип @type под названием %title возвращён к редакции от %revision-date.

en: Provides expanded entity APIs, which will be moved to Drupal core one day.
ru: Предоставляет расширенный API для объектов, которые будут перемещены в ядро Drupal.

en: Delete entity configuration
ru: Конфигурация удаления объектов.

en: @type %title has been reverted
ru: @type %title восстановлено

en: Edit %bundle_label @label
ru: Изменить %bundle_label @label

en: The entity could not be saved.
ru: Объект не может быть сохранён.

en: Apply to selected items
ru: Применить к отмеченным позициям

en: There are no @label yet.
ru: Пока ещё нет "@label".

en: @entity revision using @field_name
ru: Ревизия @entity использующая @field_name
