Entity Activity (8.x-1.0-beta13) - en to id translation catalogue (72 entries)

en: Delete
id: Hapus

en: Content
id: Konten

en: Username
id: Nama pengguna

en: Subscribers
id: Pelanggan

en: Remove
id: Hapus

en: Subscribe
id: Berlangganan

en: Unsubscribe
id: Berhenti berlangganan

en: Language
id: Bahasa

en: Enable
id: Aktifkan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Search
id: Pencarian

en: Daily
id: Harian

en: Weekly
id: Mingguan

en: Monthly
id: Bulanan

en: None
id: Tiada

en: Logs
id: Catatan

en: Number
id: Angka

en: Settings
id: Pengaturan

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Update
id: Perbarui

en: Time
id: Waktu

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: Created
id: Dibuat

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Access denied
id: Akses ditolak

en: Year
id: Tahun

en: Page
id: Halaman

en: User settings
id: Pengaturan pengguna

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Filter
id: Saring

en: Log message
id: Pesan log

en: Field name
id: Nama bidang isian

en: Maximum
id: Maksimum

en: Month
id: Bulan

en: Owner
id: Pemilik

en: Method
id: Metode

en: Day
id: Hari

en: Role
id: Peran

en: Class
id: Kelas

en: Users
id: Pengguna

en: Operation
id: Operasi

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Are you sure you want to delete %name?
id: Apakah anda yakin akan menghapus %name?

en: Source
id: Sumber

en: Community
id: Komunitas

en: Limit
id: Batas

en: Duplicate
id: Duplikat

en: Changed
id: Berubah

en: Output format
id: Format keluaran

en: Apply
id: Terapkan

en: log
id: Catat

en: Offset
id: Letak

en: Machine name
id: Nama mesin

en: About
id: Tentang

en: Bundles
id: Bundel

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: Language settings
id: Pengaturan bahasa

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Asc
id: Urutan turun

en: Custom output for TRUE
id: Keluaran gubahan untuk TRUE

en: Custom output for FALSE
id: Format keluaran bebas untuk SALAH

en: Duplicate of @label
id: Duplikat @label

en: Broken/Missing
id: Rusak/Hilang
