Entity Activity (8.x-1.0-beta14) - en to fr translation catalogue (111 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Content
fr: Contenu

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Subscribers
fr: Abonnés

en: Remove
fr: Retirer

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: Language
fr: Langue

en: Log
fr: Journal

en: Enable
fr: Activer

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: Monthly
fr: Mensuellement

en: None
fr: Aucun(e)

en: Logs
fr: Journaux

en: Number
fr: Nombre

en: Settings
fr: Paramètres

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Label
fr: Libellé

en: Insert
fr: Insérer

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Time
fr: Heure

en: Teaser
fr: Accroche

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Subscription settings
fr: Paramètres d'abonnnement

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Mail
fr: Courriel

en: User
fr: Utilisateur

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Access denied
fr: Accès refusé

en: Year
fr: Année

en: User settings
fr: Paramètres des utilisateurs

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Log message
fr: Message de journal

en: Field name
fr: Nom du champ

en: Month
fr: Mois

en: Inactive
fr: Inactif

en: Owner
fr: Propriétaire

en: Method
fr: Méthode

en: Day
fr: Jour

en: Role
fr: Rôle

en: Sent
fr: Envoyé

en: Class
fr: Classe

en: Users
fr: Utilisateurs

en: Operation
fr: Opération

en: Sort by
fr: Trier par

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Community
fr: Communauté

en: Parameters
fr: Paramètres

en: Limit
fr: Limite

en: Unit
fr: Unité

en: Duplicate
fr: Dupliquer

en: Mail settings
fr: Paramètres de courriel

en: Changed
fr: Modifié

en: Interval
fr: Intervalle

en: logs
fr: journaux

en: Output format
fr: Format de sortie

en: Apply
fr: Appliquer

en: Unread
fr: Non lu

en: Subscription
fr: Abonnement

en: Mail subject
fr: Objet du message

en: Generator
fr: Générateur

en: Read
fr: Lire

en: read
fr: lire

en: Offset
fr: Décalage

en: Machine name
fr: Nom système

en: About
fr: À propos

en: Subscribed
fr: Abonné

en: Bundles
fr: Types

en: Mass subscribe
fr: Abonnement en masse

en: Per role
fr: Par rôle

en: Per user
fr: Par utilisateur

en: All results
fr: Tous les résultats

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: Language settings
fr: Paramètres de langue

en: Log ID
fr: Identifiant (ID) du journal

en: - All -
fr: - Tout -

en: Mail body
fr: Corps du message

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Active status
fr: Statut actif

en: Remove subscription
fr: Retirer l'abonnement

en: subscribed
fr: inscrit

en: No subscribers available.
fr: Aucun abonné disponible.

en: unsubscribed
fr: désinscrit

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Master
fr: Principal

en: Referenced by
fr: Référencé par

en: Entity types
fr: Types d'entités

en: Link to entity
fr: Lier à l'entité

en: Source entity
fr: Entité source

en: Source entity type
fr: Type d'entité source

en: Source entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité source

en: Custom output for TRUE
fr: Données de sortie personnalisées pour TRUE

en: Custom output for FALSE
fr: Données de sortie personnalisées pour FALSE

en: Make entity label a link to entity page.
fr: Lier le libellé de l'entité à la page de l'entité.

en: Duplicate of @label
fr: Copie de @label

en: Broken/Missing
fr: Défectueux / Manquant

en: The time that the entity was created.
fr: La date à laquelle l'entité a été créée.

en: The time that the entity was last edited.
fr: La date à laquelle l'entité a été modifiée pour la dernière fois.

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.
