Entity Activity (8.x-1.0-beta14) - en to ja translation catalogue (101 entries)

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Subscribers
ja: 配信登録者

en: Remove
ja: 削除

en: Subscribe
ja: 配信登録

en: Unsubscribe
ja: 登録解除

en: Language
ja: 言語

en: Log
ja: ログ

en: Enable
ja: 有効

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Search
ja: 検索

en: Reset
ja: リセット

en: Daily
ja: 毎日

en: Weekly
ja: 毎週

en: Monthly
ja: 毎月

en: None
ja: なし

en: Logs
ja: ログ

en: Number
ja: 数値

en: Settings
ja: 設定

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Label
ja: ラベル

en: Update
ja: 更新

en: Time
ja: 時間

en: Format
ja: フォーマット

en: Teaser
ja: ティーザー

en: Subscription settings
ja: 配信登録の設定

en: Subscriptions
ja: 配信登録

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: Created
ja: 作成

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Access denied
ja: アクセスは拒否されました

en: Year
ja: 年

en: Page
ja: ページ

en: User settings
ja: ユーザーの設定

en: Published
ja: 掲載

en: Filter
ja: フィルター

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Field name
ja: フィールド名

en: Maximum
ja: 最大

en: Month
ja: 月

en: Desc
ja: 降順

en: Owner
ja: 所有者

en: Method
ja: メソッド

en: Day
ja: 日

en: Role
ja: 役割

en: Sent
ja: 送信済み

en: Class
ja: クラス

en: Users
ja: ユーザー

en: Operation
ja: 操作

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Are you sure you want to delete %name?
ja: %name を削除してもよろしいですか？

en: Source
ja: ソース

en: Parameters
ja: パラメータ

en: Limit
ja: 制限

en: Unit
ja: 単位

en: Duplicate
ja: 複製

en: Mail settings
ja: メール設定

en: Changed
ja: 変更済

en: Interval
ja: 間隔

en: Output format
ja: 出力書式

en: Apply
ja: 適用

en: log
ja: ログ

en: Subscription
ja: 配信登録

en: Mail subject
ja: メール件名

en: read
ja: 読込

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: About
ja: アバウト

en: Subscribed
ja: 配信登録済

en: Bundles
ja: バンドル

en: Mass subscribe
ja: 大量の配信登録

en: Per role
ja: 役割単位

en: Per user
ja: ユーザー単位

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: Language settings
ja: 言語の設定

en: - All -
ja: - 全て -

en: Mail body
ja: メール本文

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Remove subscription
ja: 配信登録の削除

en: No subscribers available.
ja: 配信登録している人はいません。

en: View mode
ja: ビュー・モード

en: Save and Continue Editing
ja: 保存して編集を続ける

en: Asc
ja: 昇順

en: Master
ja: マスター

en: Entity types
ja: エンティティタイプ

en: Link to entity
ja: エンティティへリンク

en: Custom output for TRUE
ja: TRUEの場合のカスタム出力

en: Custom output for FALSE
ja: FALSEの場合のカスタム出力

en: Make entity label a link to entity page.
ja: エンティティのラベルをエンティティページへのリンクにする。

en: Duplicate of @label
ja: @labelの複製

en: Broken/Missing
ja: 壊れている/見つからない

en: The time that the entity was created.
ja: エンティティが作られた時刻

en: The time that the entity was last edited.
ja: エンティティが前回編集された時刻
