Entity Browser (8.x-1.0-alpha11) - en to id translation catalogue (47 entries)

en: Title
id: Judul

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Remove
id: Hapus

en: Description
id: Deskripsi

en: Edit
id: Sunting

en: Display settings
id: Pengaturan tampilan

en: - None -
id: - Tiada -

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: Open
id: Buka

en: View
id: Lihat

en: Path
id: Jalur

en: Filename
id: Nama berkas

en: Display
id: Tampilan

en: Upload
id: Unggah

en: Link text
id: Teks tautan

en: Change
id: ubah

en: Tabs
id: Tab

en: Form
id: Formulir

en: Machine name
id: Nama mesin

en: Skip to main content
id: Lompat ke isi utama

en: Page path
id: Path halaman

en: Entity type
id: Jenis Entity

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
id: Ukuran gambar diubah sesuai dengan dimensi maksimum yang diijinkan yaitu %dimensions piksel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
id: Ukuran gambar terlalu kecil; minimal yang dibolehkan %dimensions piksel.

en: Bundle
id: Bundel

en: Form mode
id: Mode borang

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
id: Teks ini akan digunakan oleh pembaca layar, search engine, atau ketika gambar tidak bisa dimuat.

en: Submit button text
id: Teks tombol kirim

en: Use AJAX
id: Gunakan AJAX

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
id: Judul digunakan sebagai balon tip ketika pengguna mengarahkan kursor diatas gambar.

en: Alternative text
id: Teks alternatif

en: Include file in display
id: Termasuk berkas di tampilan

en: The description may be used as the label of the link to the file.
id: Deskripsi dapat digunakan sebagai label tautan terhadap berkas tersebut.

en: Preview image style
id: Pratinjau gaya gambar

en: Image style
id: Gaya gambar

en: Bundle ID
id: ID Bundel

en: View mode
id: Modus tampilan

en: Weight for row @number
id: Bobot dari @number row

en: Choose a file
id: Pilih file

en: Rendered entity
id: Entitas yang dihasilkan

en: @name field is required.
id: @name field dibutuhkan.

[ctx: Sort order]
en: Order
id: Urutan

en: Preview image style: @style
id: Pratinjau gaya gambar: @style
