Entity Browser (8.x-2.5) - en to it translation catalogue (88 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Status
it: Stato

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Actions
it: Azioni

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Edit
it: Modifica

en: Reset
it: Ripristina

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Image
it: Immagine

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Default
it: Predefinito

en: Open
it: Aperto

en: View
it: Visualizza

en: Path
it: Percorso

en: Filename
it: Nome file

en: Display
it: Visualizzazione

en: Upload
it: Carica

en: Files
it: File

en: Created
it: Creato

en: File size
it: Dimensione file

en: Multiple values
it: Valori multipli

en: Nodes
it: Nodi

en: Desc
it: Disc

en: General
it: Generale

en: General Settings
it: Impostazioni generali

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Append
it: Aggiungi

en: Sort by
it: Ordina per

en: Authored on
it: Creato il

en: Change
it: Cambia

en: ‹ previous
it: ‹ precedente

en: next ›
it: seguente ›

en: Replace
it: Sostituzione

en: Allowed file extensions
it: Estensioni file consentite

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Tabs
it: Schede

en: Apply
it: Applica

en: « first
it: « prima

en: last »
it: ultima »

en: Offset
it: Scostamento

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: About
it: Informazioni

en: Page path
it: Percorso pagina

en: Entity type
it: Tipo di entità

en: Widgets
it: Widget

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
it: L'immagine è stata ridimensionata alle dimensioni massime consentite di %dimensions pixel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
it: L'immagine è troppo piccola; le dimensioni minime sono di %dimensions pixel.

en: Created on
it: Creato il

en: Allowed extensions
it: Estensioni consentite

en: Form mode
it: Modalità form

en: Uses
it: Usa

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
it: Questo testo verrà usato da screen reader, motori di ricerca, oppure quando l'immagine non può essere caricata.

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: Use AJAX
it: Usa AJAX

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
it: Il titolo è usato come tooltip quando l'utente posiziona il mouse sopra l'immagine.

en: Alternative text
it: Testo alternativo

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
it: La lista di estensioni permesse non è valida, assicurati di omettere i punti iniziali e di separare le estensioni con una virgola o uno spazio.

en: Include file in display
it: Includi il file nella visualizzazione

en: The description may be used as the label of the link to the file.
it: La descrizione può essere usata come etichetta del link al file.

en: Preview image style
it: Anteprima stile immagine

en: Image style
it: Stile immagine

en: Bundle ID
it: ID del bundle

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
it: Separa le estensioni con uno spazio o una virgola e non includere il punto iniziale.

en: Save entity
it: Salvataggio entità

en: View mode
it: Modo di visualizzazione

en: Weight for row @number
it: Peso per la riga @number

en: Choose a file
it: Scegli un file

en: Master
it: Principale

en: File view mode
it: Modalità visualizzazione file

en: Rendered entity
it: Entità visualizzata

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.

en: Entity label
it: Etichetta dell'entità

[ctx: Sort order]
en: Order
it: Ordina
    nel context: Ordinamento

en: Preview image style: @style
it: Stile immagine anteprima: @style

en: Fallback value
it: Valore di riserva

en: Select entities
it: Seleziona entità
