Entity Browser (8.x-2.8) - en to tr translation catalogue (88 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Status
tr: Durum

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Type
tr: Tip

en: Actions
tr: Eylemler

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Edit
tr: Düzenle

en: Reset
tr: Sıfırla

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Image
tr: Resim

en: Name
tr: İsim

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Default
tr: Varsayılan

en: Open
tr: Açık

en: View
tr: Görüntüle

en: Path
tr: Yol

en: Filename
tr: Dosya adı

en: Display
tr: Gösterim

en: Upload
tr: Yükle

en: Files
tr: Dosyalar

en: Created
tr: Oluşturulma

en: File size
tr: Dosya boyutu

en: Multiple values
tr: Çoklu değerler

en: Nodes
tr: Düğümler

en: Media
tr: Medya

en: Desc
tr: Azalan

en: OR
tr: VEYA

en: General
tr: Genel

en: General Settings
tr: Genel ayarlar

en: Link text
tr: Bağlantı metni

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Change
tr: Değiştir

en: ‹ previous
tr: ‹ önceki

en: next ›
tr: sonraki ›

en: Replace
tr: Değiştir

en: AND
tr: VE

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Apply
tr: Uygula

en: « first
tr: « ilk

en: last »
tr: son »

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: About
tr: Hakkında

en: Page path
tr: Sayfa yolu

en: Entity type
tr: Varlık tipi

en: Widgets
tr: Arayüz nesneleri

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
tr: Resim, izin verilen boyutlara (%dimensions piksel) uyması için yeniden boyutlandırıldı.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
tr: Resim çok küçük; izin verilen en küçük boyutlar %dimensions piksel.

en: Bundle
tr: Paket (bundle)

en: Form mode
tr: Form Kipi

en: Uses
tr: Kullanım

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
tr: Bu metin ekran okuyucuları ve arama motorları tarafından ve resim yüklenemediği zamanlarda kullanılacaktır.

en: Submit button text
tr: Gönder Düğmesi Metni

en: Use AJAX
tr: AJAX kullan

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
tr: Başlık fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Alternative text
tr: Alternatif metin

en: The list of allowed extensions is not valid, be sure to exclude leading dots and to separate extensions with a comma or space.
tr: Izin verilen dosya uzantıları listesi geçerli değil, başa nokta koymadığınıza ve uzantıları bir virgül veya boşlukla ayırdığınıza emin olun.

en: Include file in display
tr: Dosyayı gösterime dahil et

en: The description may be used as the label of the link to the file.
tr: Bu açıklama, dosyaya olan bağlantılarda etiket olarak kullanılabilir.

en: Preview image style
tr: Resim stilini önizle

en: Image style
tr: Resim stili

en: Bundle ID
tr: Paket kimliği

en: Separate extensions with a space or comma and do not include the leading dot.
tr: Uzantıları virgül ile boşluk bırakarak yazın, nokta koymayın.

en: Save entity
tr: Nesneyi kaydet

en: View mode
tr: Görünüm kipi

en: Weight for row @number
tr: Satır @number için ağırlık

en: Choose a file
tr: Bir dosya seç

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Rendered entity
tr: Oluşturulmuş varlık

en: @name field is required.
tr: @name alanı zorunludur.

en: Media type
tr: Medya tipi

en: Entity label
tr: Varlık etiketi

[ctx: Sort order]
en: Order
tr: Sıralama

en: Preview image style: @style
tr: @style isimli görsel stilini önizleyin
