Entity Embed (8.x-1.5) - en to ja translation catalogue (31 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: Description
ja: 説明

en: File
ja: ファイル

en: None
ja: なし

en: Image
ja: 画像

en: Center
ja: 中央

en: Back
ja: 戻る

en: Label
ja: ラベル

en: Node
ja: ノード

en: Align
ja: 配置

en: Filters
ja: フィルター

en: Entity
ja: エンティティ

en: Caption
ja: キャプション

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Alternate text
ja: 代替文字列

en: About
ja: アバウト

en: Embed
ja: エンベッド

en: Entity type
ja: エンティティタイプ

en: Bundles
ja: バンドル

en: Bundle
ja: バンドル

en: Uses
ja: 機能

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ja: このテキストは音声読み上げソフトや検索エンジン、画像が読み込めない時に利用されます。

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ja: このタイトルは画像の上にマウスを置いた時、ツールチップに表示されます。

en: The description may be used as the label of the link to the file.
ja: この説明はファイルリンクへのラベルとして利用される場合があります。

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Enter caption here
ja: ここにキャプションを入力してください

en: If none are selected, all are allowed.
ja: 何も選択されていなければ、すべてが許可されます。

en: Alternative text is required.<br />(Only in rare cases should this be left empty. To create empty alternative text, enter <code>""</code> — two double quotes without any content).
ja: 代替テキストは必須項目です。<br />(空欄にするのは稀なケースです。空の代替テキストを登録するには、<code>""</code> — ダブルクォーテーション2つだけを入力します。)

en: Entity browser
ja: エンティティブラウザー
