Entity Reference Hierarchy (5.0.0-alpha8) - en to hu translation catalogue (37 entries)

en: Home
hu: Címlap

en: Operations
hu: Műveletek

en: Type
hu: Típus

en: Enabled
hu: Engedélyezett

en: Home page
hu: Címlap

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: - None -
hu: – Nincs –

en: Weight
hu: Súly

en: Parent
hu: Szülő

en: Depth
hu: Mélység

en: Name
hu: Név

en: Field
hu: Mező

en: Update
hu: Frissítés

en: Top
hu: Teteje

en: N/A
hu: Nincs adat

en: Select
hu: Kiválasztás

en: Menu link title
hu: Menüpont neve

en: Children
hu: Gyermekek

en: Menu block
hu: Menüblokk

en: Starting level
hu: Kezdőszint

en: Autocomplete
hu: Automatikusan kiegészülő

en: Bundles
hu: Mezőkötegek

en: Bundle
hu: Mezőköteg

en: The text to be used for this link in the menu.
hu: A hivatkozáshoz tartozó felirat, ez jelenik meg a menüben.

en: Show as expanded
hu: Nyitott állapotban megjelenítve

en: Parent link
hu: Szülő hivatkozás

en: - Select a value -
hu: - Érték kiválasztása -

en: Weight for @title
hu: @title súlya

en: @name field is required.
hu: @name mező szükséges.

en: Branding block
hu: Márkázási blokk

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
hu: Egy hivatkozás gyermekeinek legnagyobb mélysége rögzített. Ezért néhány menüpont nem választható ki szülőként, ha így túllépné ezt a határt.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
hu: Egy menünek ugyanazon szintjén lévő hivatkozásainak súlya. A nehezebbek a lesüllyednek, a kisebb súlyúak pedig felfelé sorolódnak.

en: Parent plugin ID
hu: Szülőbővítmény azonosítója

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
hu: Vagy a szülő menühivatkozás bővítményazonosítója, vagy üres, ha a hierarchia legfelső szintjén helyezkedik el.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
hu: A hivatkozás menükben való megjelenítésének vagy elrejtésének egy jelölője.

en: Maximum number of levels
hu: Szintek maximális száma

en: Expand all items
hu: Összes elem kibontása
