Entity Reference Hierarchy (8.x-2.11) - en to it translation catalogue (33 entries)

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Type
it: Tipo

en: Enabled
it: Attivato

en: Edit
it: Modifica

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Depth
it: Profondità

en: Name
it: Nome

en: Field
it: Campo

en: Update
it: Aggiorna

en: N/A
it: N/D

en: Maximum
it: Massimo

en: Reference
it: Riferimento

en: Select
it: Scegliere

en: Minimum
it: Minimo

en: Menu link title
it: Titolo del link sul menu

en: Menu block
it: Blocco menù

en: Starting level
it: Livello di partenza

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Bundles
it: Bundle

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
it: Si è verificato un errore durante l'esecuzione di %error_operation con parametri: @arguments

en: The text to be used for this link in the menu.
it: Il testo da utilizzare nel menu per questo link.

en: Show as expanded
it: Mostra figli

en: Parent link
it: Link padre

en: - Select a value -
it: - Selezionare un valore -

en: Weight for @title
it: Peso per @title

en: @name field is required.
it: Il campo @name è obbligatorio.

en: Branding block
it: Blocco per il branding

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
it: La profondità massima di un link e di tutti i suoi figli è prefissata. Alcuni link di menu non sono selezionabili come genitori, se la loro selezione porta ad eccedere questo limite.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
it: La voce del menu ha un peso tra le voci che si trovano allo stesso livello. Nel menu, le voci con un peso superiore affonderanno, mentre le voci con un peso basso saranno posizionate vicino alla cima.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
it: Opzione indicante quando i link debbano essere attivati o nascosti nei menu.

en: Maximum number of levels
it: Numero massimo di livelli
