Entity Reference Hierarchy (8.x-2.19) - en to ja translation catalogue (39 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Type
ja: タイプ

en: Enabled
ja: 有効

en: Home page
ja: ホームページ

en: Edit
ja: 編集

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Depth
ja: 深さ

en: Name
ja: 名前

en: Field
ja: フィールド

en: Update
ja: 更新

en: Maximum
ja: 最大

en: Reference
ja: 参照

en: Return
ja: 戻る

en: Select
ja: 選択

en: Minimum
ja: 最小

en: Menu link title
ja: メニューリンクのタイトル

en: Menu block
ja: メニューブロック

en: Starting level
ja: 開始階層

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Bundles
ja: バンドル

en: Bundle
ja: バンドル

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
ja: 引数の %error_operation を処理中にエラーが発生しました: @arguments

en: The text to be used for this link in the menu.
ja: メニュー内でこのリンクを使う時に利用される文字列。

en: Show as expanded
ja: 展開して表示

en: Parent link
ja: 親リンク

en: - Select a value -
ja: - 値を選択してください -

en: Weight for @title
ja: @title のウェイト

en: @name field is required.
ja: @name フィールドは必須項目です。

en: Branding block
ja: ブランディングブロック

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
ja: リンクとそのすべての子の、階層の深さの最大値は固定されています。その上限を超えてしまうために、親として選択できないメニューリンクもあります。

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
ja: 同じメニューの同じ階層にあるリンク内でのウェイト。重いウェイトのリンクがより下になり、軽いウェイトのリンクがより上になります。

en: Parent plugin ID
ja: 親プラグインID

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
ja: 親メニューリンクプラグインのID、あるいは階層の最上位の場合は空の文字列。

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
ja: リンクがメニューで有効になっているか、非表示になっているかを示すフラグ。

en: Maximum number of levels
ja: 最大レベル数

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
ja: この項目を選択すると、このメニューリンクに下位のメニューがある場合に、このメニューは常に展開された状態で表示されます。メニューブロックを配置する際に、メニューツリー全体の設定で、このオプションが上書きされることもあります。
