Entity Reference Hierarchy (8.x-2.27) - en to uk translation catalogue (47 entries)

en: Home
uk: Головна

en: Delete
uk: Видалити

en: Operations
uk: Операції

en: Type
uk: Тип

en: Enabled
uk: Увімкнено

en: Home page
uk: Домашня сторінка

en: Edit
uk: Редагувати

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Parent
uk: Батько

en: Depth
uk: Глибина

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Field
uk: Поле

en: Update
uk: Оновити

en: Top
uk: Зверху

en: N/A
uk: Н/Д

en: Maximum
uk: Максимум

en: Reference
uk: Посилання

en: Return
uk: Повернення

en: Select
uk: Вибір

en: Minimum
uk: Мінімум

en: Menu link title
uk: Назва посилання меню

en: Children
uk: Діти

en: Child
uk: Підпорядкований

en: Menu block
uk: Блок меню

en: Starting level
uk: Початковий рівень

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Bundles
uk: Пакети

en: Bundle
uk: Пакет

en: No restriction
uk: Не обмежувати

en: An error occurred while processing %error_operation with arguments: @arguments
uk: Помилка під час виконання операції %error_operation з аргументами: @arguments

en: After title
uk: Після назви

en: The text to be used for this link in the menu.
uk: Текст, що буде використаний для цього посилання в меню

en: Show as expanded
uk: Показувати розкритим

en: Parent link
uk: Батьківське посилання

en: - Select a value -
uk: - Виберіть значення -

en: Weight for @title
uk: Вага для @title

en: @name field is required.
uk: Поле @name є обов'язковим.

en: Branding block
uk: Блок брендування

en: The maximum depth for a link and all its children is fixed. Some menu links may not be available as parents if selecting them would exceed this limit.
uk: Максимальна глибина посилання та усіх його нащадків зафіксована. Деякі посилання меню можуть бути недоступні як батьки, якщо їх вибір буде перевищить це обмеження.

en: Link weight among links in the same menu at the same depth. In the menu, the links with high weight will sink and links with a low weight will be positioned nearer the top.
uk: Вага посилання серед інших посилань в тому ж самому меню на тому ж рівні. В меню, посилання з більшою вагою будуть внизу, позаяк з меншою вагою будуть розташовані ближче догори.

en: Parent plugin ID
uk: ID батьківського плаґіну

en: The ID of the parent menu link plugin, or empty string when at the top level of the hierarchy.
uk: Ідентифікатор плаґіну посилання для батьківського меню або порожній рядок, якщо це вже найвищий рівень ієрархії.

en: A flag for whether the link should be enabled in menus or hidden.
uk: Прапор, що вказує, чи має це посилання бути увімкненим в меню, чи прихованим.

en: Maximum number of levels
uk: Максимальна кількість рівнів

en: If selected and this menu link has children, the menu will always appear expanded. This option may be overridden for the entire menu tree when placing a menu block.
uk: Якщо позначено і це меню має дочірні меню, воно завжди буде розкритим. Цей параметр може бути перевизначений для усього меню при розміщенні блоку меню.

en: Expand all items
uk: Розгорнути всі пункти
