Entity Pilot (8.x-1.0-beta9) - en to hi translation catalogue (47 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Approve
hi: स्वीकार करें |

en: Delete
hi: मिटायें

en: Value
hi: मान

en: Type
hi: प्रकार

en: Description
hi: उल्लेख

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: No
hi: नहीं

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: ID
hi: आईडी

en: Created
hi: निर्मित

en: Revision ID
hi: संशोधन आईडी

en: Field type
hi: क्षेत्र प्रकार

en: N/A
hi: एन / ए

en: Ignore
hi: ध्यान न दे

en: Default language
hi: स्वतः भाषा

en: Are you sure you want to delete %name?
hi: क्या आप आश्वस्त हैं की आप %name डिलीट करना चाहते हैं?

en: Queued
hi: पंक्तिबद्ध

en: 1 item | @count items
hi[0]: १ वस्तु
hi[1]: @count वस्तुएं

en: Create new revision
hi: नए संशोधन बनाएँ

en: Info
hi: जानकारी

en: Changed
hi: बदल गया

en: Language code
hi: भाषा कोड

en: Mapping
hi: मानचित्रण

en: Account settings
hi: खाता संचालन

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Account
hi: खाता

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार

en: Revision information
hi: संशोधन जानकारी

en: New revision
hi: नए संशोधन

en: Machine-readable name
hi: मशीन पठनीय नाम

en: No revision
hi: कोई संशोधन  नहीं

en: Archived
hi: संग्रहीत

en: Revision log message
hi: संशोधन लॉग संदेश

en: UUID
hi: युयुआइङी

en: Briefly describe the changes you have made.
hi: संक्षेप में परिवर्तन का वर्णन करे जो आपने किए हैं

en: Edit %label
hi: %label संपादित करें।

en: The revision ID.
hi: संशोधन आईडी

en: %type: @message in %function (line %line of %file).
hi: %type: @message in %function (लाइन %line का %file)।

en: Continuing on
hi: पर जारी है
