Entity Reference Revisions (8.x-1.0-rc6) - en to nl translation catalogue (41 entries)

en: Filter by
nl: Filteren op

en: Role
nl: Rol

en: Sort by
nl: Sorteren op

en: Search fields
nl: Velden doorzoeken

en: types
nl: typen

en: About
nl: Over

en: Sort direction
nl: Sorteerrichting

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Uses
nl: Gebruikt

en: Filter settings
nl: Filterinstellingen

en: Displays the fields with an optional template.
nl: Toont de velden met een optioneel thema.

en: Restrict to the selected roles
nl: Tot de geselecteerde rollen beperken

en: Field types
nl: Veldtypes

en: View mode
nl: Weergavemodus

en: Appears in: @bundles.
nl: Komt voor in: @bundles.

en: An autocomplete text field.
nl: Een automatisch aanvullen-tekstveld.

en: Rendered entity
nl: Weergegeven entiteit

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
nl: Toon de gerefereerde entiteiten weergegeven door entity_view().

en: Rendered as @mode
nl: Weergegeven als @mode

en: Other…
nl: Anders...

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
nl: <strong>Let op:</strong> In Entity Reference-weergaven worden alle velden inline weergegeven, tenzij hier specifieke velden worden geselecteerd.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
nl: Selecteer welke velden doorzocht worden wanneer de widget 'automatisch aanvullen' wordt gebruikt.

en: An entity field containing an entity reference.
nl: Entiteitveld met een entiteitsreferentie.

en: Type of item to reference
nl: Itemtype om naar te verwijzen

en: Create referenced entities if they don't already exist
nl: Maak de gerefereerde entiteiten aan als deze nog niet bestaan

en: Entity Reference inline fields
nl: Inline entiteitreferentieveld

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
nl: Retourneert de resultaten als een PHP-array van labels en gerenderede rijen.

en: Managing and displaying entity reference fields
nl: Beheer en weergave van entiteitreferentie-velden

en: Selecting reference type
nl: Referentietype selecteren

en: In the field settings you can select which entity type you want to create a reference to.
nl: In de veldinstellingen kan het entiteitstype geselecteerd worden waarnaar een referentie gemaakt wordt.

en: Filtering and sorting reference fields
nl: Referentievelden filteren en sorteren

en: Depending on the chosen entity type, additional filtering and sorting options are available for the list of entities that can be referred to, in the field settings. For example, the list of users can be filtered by role and sorted by name or ID.
nl: Afhankelijk van het gekozen entiteitstype zijn er meer filter- en sorteeropties beschikbaar in de veldinstellingen voor de lijst met entiteiten. De lijst met gebruikers kan bijvoorbeeld gefilterd worden op rol, en gesorteerd op naam of ID.

en: Displaying a reference
nl: Een referentie weergeven

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
nl: Een entiteitsverwijzing kan weergegeven worden als een eenvoudig label, met of zonder link naar de entiteit. Maar een entiteit kan ook weergegeven worden als teaser (of een andere weergavemodus van de entiteit).

en: View handler settings
nl: View handler-instelling

en: Sort settings
nl: Sorteerinstellingen

en: Search field
nl: Zoekveld

en: @label referenced from @field_name
nl: Naar @label verwezen door @field_name

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
nl: Recursie gevonden tijdens het renderen van entiteit @entity_type @entity_id. Rendering is afgebroken.

en: @entity using @field_name
nl: @entity gebruikt @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
nl: Elke @entity relateren waarvan @field_name is ingesteld op @label.
