Entity Reference Revisions (8.x-1.1) - en to fr translation catalogue (57 entries)

en: Value
fr: Valeur

en: Revision ID
fr: Identifiant (ID) de version

en: Filter by
fr: Filtrer par

en: Role
fr: Rôle

en: Sort by
fr: Trier par

en: Search fields
fr: Champs de recherche

en: Default value
fr: Valeur par défaut

en: About
fr: À propos

en: Sort direction
fr: Sens du tri

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Uses
fr: Utilisations

en: Filter settings
fr: Paramètres de filtrage

en: Displays the fields with an optional template.
fr: Affiche les champs avec un template facultatif.

en: Restrict to the selected roles
fr: Restreindre aux rôles sélectionnés

en: Field types
fr: Types de champs

en: View mode
fr: Mode d'affichage

en: Appears in: @bundles.
fr: Apparaît dans : @bundles.

en: An autocomplete text field.
fr: Un champ de texte à autocomplétion.

en: Rendered entity
fr: Entité rendue

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
fr: Afficher les entités référencées rendues par entity_view().

en: Rendered as @mode
fr: Affiché(e) comme @mode

en: Other…
fr: Autre...

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
fr: <strong>Note :</strong> dans les affichages "Entity Reference", tous les champs seront affichés en ligne à moins qu'une sélection explicite de champs en ligne ne soit faite ici.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
fr: Choisir le(s) champ(s) sur le(s)quel(s) effectuer la recherche lors de l'utilisation du widget d'autocomplétion.

en: Type of item to reference
fr: Type d'élément à référencer

en: Create referenced entities if they don't already exist
fr: Créer les entités référencées si elles n'existent pas déjà

en: Entity Reference inline fields
fr: Champs Entity Reference en ligne

en: Returns results as a PHP array of labels and rendered rows.
fr: Renvoie les résultats sous forme de tableau PHP contenant les libellés et le rendu des lignes.

en: Managing and displaying entity reference fields
fr: Gérer et afficher les champs de référence à une entité

en: Selecting reference type
fr: Sélectionner un type de référence

en: In the field settings you can select which entity type you want to create a reference to.
fr: Dans la configuration du champ vous pouvez sélectionner vers quel type d'entité vous pouvez créer une référence.

en: Filtering and sorting reference fields
fr: Filtre et tri des champs de référence

en: Depending on the chosen entity type, additional filtering and sorting options are available for the list of entities that can be referred to, in the field settings. For example, the list of users can be filtered by role and sorted by name or ID.
fr: En fonction du type d'entité sélectionné, des filtres et des options de tris supplémentaire sont disponibles pour la liste des entités à référencer, dans le paramétrage du champ. Par exemple, la liste des utilisateurs peut être filtrée par rôle et triée par nom ou identifiant.

en: Displaying a reference
fr: Afficher une référence

en: An entity reference can be displayed as a simple label with or without a link to the entity. Alternatively, the referenced entity can be displayed as a teaser (or any other available view mode) inside the referencing entity.
fr: Une référence à une entité peut être affichée comme un simple libellé avec ou sans lien vers l'entité. L'entité référencée peut aussi être affichée sous sa forme d'accroche (ou avec un autre mode d'affichage disponible) dans le contexte de l'entité qui la référence.

en: View handler settings
fr: Paramètres du gestionnaire de vue

en: Sort settings
fr: Paramètres de tri

en: Search field
fr: Champ de recherche

en: @label referenced from @field_name
fr: @label référencé depuis @field_name

en: @field_name: @label
fr: @field_name : @label

en: Target UUID
fr: UUID cible

en: Recursive rendering detected when rendering entity @entity_type @entity_id. Aborting rendering.
fr: Rendu récursif détecté lors du rendu de l'entité @entity_type @entity_id. Abandon du rendu.

en: @entity using @field_name
fr: @entity utilise @field_name

en: Relate each @entity with a @field_name set to the @label.
fr: Relie chaque @entity avec un @field_name définit pour le @label

en: The <em>settings</em> and the <em>display</em> of the entity reference field can be configured separately. See the <a href=":field_ui">Field UI help</a> for more information on how to manage fields and their display.
fr: La <em>configuration</em> et l'<em>affichage</em> du champ de référence d'entités peuvent être configurés séparément. Voir l'<a href=":field_ui">aide de Field UI</a> pour plus d'informations sur la gestion des champs et leur affichage.

en: Reference revisions
fr: Référencer des révisions

en: Adds a Entity Reference field type with revision support.
fr: Ajoute un champ type Entity Reference avec prise en charge des révisions.

en: Entity Reference Revisions inline fields
fr: Champs Entity Reference Revisions en ligne

en: Entity Reference Revisions list
fr: Liste des Entity Reference Revisions

en: Entity Revision
fr: Révision d'entité

en: All kind of entities with revision information, e.g. nodes, comments or users.
fr: Toute sorte d'entités avec des révisions, par ex : nœuds, commentaires ou utilisateurs.

en: @label revision ID
fr: Identifiant (ID) de la révision de @label

en: The referenced entity revision
fr: La révision d'entité référencée

en: Selects referenceable entities for an entity reference revisions field.
fr: Sélectionne des entités référençables dans un champ de type Entity Reference Revisions.

en: The Entity Reference Revisions module allows you to create fields that contain links to other entities (such as content items, taxonomy terms, etc.) within the site. This allows you, for example, to include a link to a user within a content item. For more information, see <a href=":er_do">the online documentation for the Entity Reference Revisions module</a> and the <a href=":field_help">Field module help page</a>.
fr: Le module Entity Reference Revisions vous permet de créer des champs qui contiennent des liens vers d'autres entités, (tels que des éléments de contenu, des termes de taxonomie, etc.) dans le site. Cela vous permet, par exemple, d'inclure un lien vers un utlisateur dans un élément de contenu. Pour plus d'information, consulter la <a href=":er_do">documentation en ligne du module Entity Reference Revisions</a> et la <a href=":field_help">page d'aide du module Field</a>.

en: Field Diff for Paragraphs
fr: Champ Diff pour Paragraphs

en: An entity field containing an entity reference to a specific revision.
fr: Un champ d'entité ciblant la révision spécifique d'une entité référencée.
