Entity Share (8.x-3.8) - en to fr translation catalogue (151 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Previous
fr: Précédent

en: Next
fr: Suivant

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Value
fr: Valeur

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Groups
fr: Groupes

en: Group
fr: Groupe

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Delete group
fr: Supprimer le groupe

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Password
fr: Mot de passe

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Default
fr: Par défaut

en: Summary
fr: Résumé

en: Access
fr: Accès

en: Path
fr: Chemin

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Client ID
fr: Identifiant (ID) de client

en: Header
fr: Entête

en: Filter
fr: Filtrer

en: File name
fr: Nom du fichier

en: File size
fr: Taille du fichier

en: Role
fr: Rôle

en: Channel
fr: Canal

en: Last
fr: Dernier

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Ascending
fr: Ascendant

en: Descending
fr: Descendant

en: Operator
fr: Opérateur

en: Filters
fr: Filtres

en: Are you sure you want to delete %name?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %name ?

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Processor settings
fr: Paramètres du processeur

en: First
fr: Premier(e)

en: Revision
fr: Version

en: Image title
fr: Titre de l'image

en: Channels
fr: Canaux

en: Values
fr: Valeurs

en: Context
fr: Contexte

en: Sort
fr: Trier

en: Machine name
fr: Nom système

en: Or
fr: Ou

en: sort by @s
fr: trier par @s

en: Web services
fr: Services Web

en: Output
fr: Sortie

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: Add a new group
fr: Ajouter un nouveau groupe

en: Remote
fr: A distance

en: Bundle
fr: Type

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: And
fr: Et

en: Delete filter
fr: Supprimer le filtre

en: Policy
fr: Politique

en: Searches
fr: Recherches

en: Add a value
fr: Ajouter une valeur

en: Select a group
fr: Sélectionner un groupe

en: Entity ID
fr: Identifiant (ID) de l'entité

en: Invalid URL.
fr: URL invalide.

en: UUID
fr: Identifiant universel unique (UUID)

en: Import configuration
fr: Importer la configuration

en: Entity bundle
fr: Sous-type de l'entité

en: Sorts
fr: Tris

en: Entity reference
fr: Référence à une entité

en: Link to entity
fr: Lier à l'entité

en: Authorized users
fr: Utilisateurs autorisés

en: Last import
fr: Dernière importation

en: Member of
fr: Membre de

en: Basic Auth
fr: Authentification basique

en: Parent group
fr: Groupe parent

en: Plugin ID
fr: Identifiant (ID) du plugin

en: Diff settings
fr: Paramètres de Diff

en: Number of leading lines in a diff
fr: Nombre de lignes au début d'un diff

en: Number of trailing lines in a diff
fr: Nombre de lignes à la fin d'un diff

en: Weight for processor %title
fr: Le poids du processeur %title

en: My Processor
fr: Mon processeur

en: Does … something.
fr: Fait... quelque chose.

en: Channel entity type
fr: Type d'entité canal

en: content @type: deleted @label.
fr: Contenu @type : @label supprimé.

en: Site's default language (@language)
fr: La langue par défaut du site (@language)

en: Add Channel
fr: Ajouter un canal

en: Channel config
fr: Configuration du canal

en: Created the %label Channel.
fr: Le Canal %label est créé.

en: Saved the %label Channel.
fr: Le Canal %label est enregistré.

en: Comments for this entity are open.
fr: Les commentaires sont ouverts pour cette entité.

en: Comments for this entity are closed.
fr: Les commentaires sont fermés pour cette entité.

en: Comments for this entity are hidden.
fr: Les commentaires sont cachés pour cette entité.

en: Conjunction
fr: Conjonction

en: Provides an UI to share entities.
fr: Fournit une interface pour partager les entités.

en: Add remote website
fr: Ajouter un site web distant

en: Remote websites
fr: Sites web distants

en: Pull entities
fr: Importer des entités

en: List remote websites
fr: Lister les sites web distants

en: Allows to administer the remote websites.
fr: Permet d'administrer les sites web distants.

en: Pull remote entities
fr: Importer des entités distantes

en: Remote config
fr: Configuration distante

en: Remote website
fr: Site web distant

en: You must select at least one entity.
fr: Vous devez sélectionner au moins une entité.

en: Synchronize entities
fr: Synchroniser les entités

en: No entities to be pulled have been found.
fr: Aucune entité à importer n'a été trouvée.

en: Label for the remote website.
fr: Étiquette pour le site web distant.

en: The remote URL. Example: http://example.com
fr: L'URL distante. Exemple : http://exemple.com

en: Created the %label remote website.
fr: Le site web distant %label est créé.

en: Saved the %label remote website.
fr: Le site web distant %label est enregistré.

en: Impossible to write in the directory %directory
fr: Impossible d'écrire dans le répertoire %directory

[ctx: language]
en: (not enabled)
fr: (pas activé)

en: Entity in an unsupported language.
fr: Entité dans une langue non prise en charge.

en: Trying to import an entity (%entity_label) in a disabled language.
fr: Tentative d'import d'une entité (%entity_label) dans une langue désactivée.

en: New entity
fr: Nouvelle entité

en: Entities not synchronized
fr: Entités non synchronisées

en: Entities synchronized
fr: Entités synchronisées

en: Allows to create channel entities to share content.
fr: Permet de créer des entités canaux pour partager du contenu.

en: List channels
fr: Liste des canaux

en: Administer channel entity
fr: Administrer l'entité canal

en: Allows to administer the channels.
fr: Permet d'administrer les canaux.

en: Access channels list
fr: Accéder à la liste des canaux

en: Allows to access the channels list.
fr: Permet d’accéder à la liste des canaux.

en: Channel bundle
fr: Paquet du canal

en: Channel langcode
fr: Code langue du canal

en: Authorized users UUID
fr: UUID des utilisateurs autorisés

en: Label for the channel.
fr: Étiquette pour le canal.

en: New translation
fr: Nouvelle traduction

en: Channel filters
fr: Filtres du canal

en: Channel groups
fr: Groupes du canal

en: Channel sorts
fr: Critères de tri du canal

en: It will be possible to add groups after the channel's creation.
fr: Il sera possible d'ajouter des groupes après la création du canal.

en: There is currently no group for this channel.
fr: Il n'y a actuellement pas de groupe pour ce canal.

en: It will be possible to add filters after the channel's creation.
fr: Il sera possible d'ajouter des filtres après la création du canal.

en: Add a new filter
fr: Ajouter un nouveau filtre

en: There is currently no filter for this channel.
fr: Il n'y a actuellement pas de filtre pour ce canal.

en: sorts
fr: Tris

en: It will be possible to add sorts after the channel's creation.
fr: Il sera possible d'ajouter des critères de tri après la création du canal.

en: Add a new sort
fr: Ajouter un nouveau tri

en: There is currently no sort for this channel.
fr: Il n'y a actuellement aucun tri pour ce canal.

en: Enter the machine name of the field / property you want to filter on. You can reference field / property of a referenced entity. Example: uid.name for the name of the author.
fr: Saisir le nom système du champ / la propriété que vous souhaitez filtrer. Vous pouvez référencer un champ / une propriété d'une entité référencée. Exemple : uid.name pour le nom de l'auteur.

en: Select an operator
fr: Sélectionner un opérateur

en: There is no filter with the ID @id in this channel
fr: Il n'y a pas de filtre avec l'identifiant (ID) @id pour ce canal

en: There is no group with the ID @id in this channel
fr: Il n'y a pas de groupe avec l'identifiant (ID) @id pour ce canal

en: There is no sort with the ID @id in this channel
fr: Il n'y a pas de tri avec l'identifiant (ID) @id pour ce canal

en: Delete sort
fr: Supprimer le tri

en: Enter the machine name of the field / property you want to sort on. You can reference field / property of a referenced entity. Example: uid.name for the name of the author.
fr: Saisir le nom système du champ / la propriété que vous souhaitez trier. Vous pouvez référencer un champ / une propriété d'une entité référencée. Exemple : uid.name pour le nom de l'auteur.

en: Remove a value
fr: Retirer une valeur
