Entity Taxonomy (1.0.2) - en to ja translation catalogue (195 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Value
ja: 値

en: List
ja: リスト

en: Description
ja: 説明

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Edit
ja: 編集

en: Reset
ja: リセット

en: Weight
ja: ウェイト

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: root
ja: ルート

en: Parent
ja: 親

en: Depth
ja: 深さ

en: Feed
ja: フィード

en: Name
ja: 名前

en: Save
ja: 保存

en: View
ja: ビュー

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Add term
ja: タームを追加

en: Separator
ja: セパレーター

en: Exclude
ja: 除外

en: vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: term
ja: ターム

en: All
ja: すべて

en: Page
ja: ページ

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary ID
ja: ボキャブラリーID

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Term
ja: ターム

en: Term ID
ja: タームID

en: Desc
ja: 降順

en: node
ja: ノード

en: No terms available.
ja: 利用できるタームはありません。

en: Uncategorized
ja: カテゴリーなし

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Updated date
ja: 更新日時

en: Edit term
ja: タームの編集

en: Created new term %term.
ja: 新しいターム %term が作成されました。

en: Deleted term %name.
ja: ターム %name が削除されました。

en: Delete term
ja: タームの削除

en: List terms
ja: タームのリスト

en: Deleting a term will delete all its children if there are any. This action cannot be undone.
ja: タームを削除すると、下位に含まれるすべてのタームも削除されます。<br />この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Parent term
ja: 上位の分類用語

en: Parent terms
ja: 上位のターム

en: Changed
ja: 変更済

en: Apply
ja: 適用

en: Add vocabulary
ja: ボキャブラリーを追加

en: Edit vocabulary
ja: ボキャブラリーの編集

en: Created new vocabulary %name.
ja: 新しいボキャブラリー %name が作成されました。

en: Updated vocabulary %name.
ja: ボキャブラリー %name が更新されました。

en: Are you sure you want to delete the vocabulary %title?
ja: 本当に、ボキャブラリー %title を削除してもよろしいですか？

en: Deleting a vocabulary will delete all the terms in it. This action cannot be undone.
ja: ボキャブラリーを削除すると、含まれるすべてのタームも削除されます。<br />この操作は元に戻すことができませんので、十分に注意して実行してください。

en: Deleted vocabulary %name.
ja: ボキャブラリー %name が削除されました。

en: Global
ja: グローバル

en: Add terms
ja: タームを追加

en: Updated term %term.
ja: ターム %term が更新されました。

en: Values
ja: 値

en: Offset
ja: オフセット

en: Machine name
ja: システム内部名称

en: Selection type
ja: 選択タイプ

en: No name
ja: 名前なし

en: Node count
ja: ノード数

en: About
ja: アバウト

en: vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: No vocabularies available.
ja: 利用できるボキャブラリーはありません。

en: Relations
ja: 関連

en: Display type
ja: 表示形式

en: Manage tagging, categorization, and classification of your content.
ja: コンテンツのタグ付けや分類を管理します。

en: Autocomplete
ja: 自動補完

en: Is one of
ja: のいずれか

en: Uses
ja: 機能

en: Updated year + month
ja: 更新年月

en: Updated year
ja: 更新年

en: Updated month
ja: 更新月

en: Updated day
ja: 更新日

en: Updated week
ja: 更新週

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ja: タームの親ターム。複数の親タームを指定できるボキャブラリーを使用している場合は、エントリーが重複して出力されることもあります。

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ja: 階層構造を持ったタームでタグ付けされているノードを、深さの範囲で一致させることができます。例えば、「フルーツ」というタームの下に「りんご」というタームがあるとして、深さ 1 （またはそれ以上）で「フルーツ」を絞り込んだら、「フルーツ」のノードと一緒に「りんご」でタグ付けされているノードも取得することができます。マイナスの値を指定すると、その逆のことが起こります。深さを -1 （またはそれ以下）で指定して「りんご」を検索すると、「フルーツ」でタグ付けされているノードも検索に一致します。

en: No vocabulary
ja: ボキャブラリーなし

en: Link this field to its term page
ja: このフィールドをタームページへリンク

en: Limit terms by vocabulary
ja: ボキャブラリーでタームを制限

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ja: 通常のオプションでタームを表示するボキャブラリーを選択してください。

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Show hierarchy in dropdown
ja: ドロップダウンに階層を表示

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ja: 不正なボキャブラリーが選択されています。変更してください。

en: Select terms from vocabulary @voc
ja: ボキャブラリー @voc からタームを選択

en: Select terms
ja: タームを選択

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: Allow multiple values
ja: 複数の値を許可する

en: A boolean indicating whether this translation needs to be updated.
ja: この翻訳に更新が必要かどうかを表す真偽値。

en: Reset to alphabetical
ja: アルファベット順にリセット

en: Terms are displayed in ascending order by weight.
ja: タームはウェイトの軽い順に表示されます。

en: Weight value must be numeric.
ja: ウェイトは数値である必要があります。

en: Are you sure you want to reset the vocabulary %title to alphabetical order?
ja: 本当に、ボキャブラリー %title をアルファベット順にリセットしてもよろしいですか？

en: Resetting a vocabulary will discard all custom ordering and sort items alphabetically.
ja: ボキャブラリーをリセットすると独自の順序付けはすべて破棄され、アイテムはアルファベット順に並べ替えられます。

en: Reset vocabulary %name to alphabetical order.
ja: ボキャブラリー %name はアルファベット順にリセットされました。

en: The name of the term.
ja: ターム名。

en: Translation needs update
ja: 翻訳の更新が必要

en: The weight of this term in relation to other terms.
ja: 他のタームとの相対的なこのタームのウェイト。

en: Help text to display for the vocabulary.
ja: ボキャブラリーに表示するヘルプテキスト。

en: Whether or not related terms are enabled within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ja: 関連するタームがボキャブラリーで有効かどうか。（0 = 無効、1 = 有効）

en: The type of hierarchy allowed within the vocabulary. (0 = disabled, 1 = single, 2 = multiple)
ja: ボキャブラリーで許されている階層のタイプ（0 = 無効、1 = 単一、2 = 複数）

en: Whether or not multiple terms from this vocabulary may be assigned to a node. (0 = disabled, 1 = enabled)
ja: ひとつのノードに対してこのボキャブラリーから複数のタームを指定可能かどうか（0 = 無効、1 = 有効）

en: Whether or not terms are required for nodes using this vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ja: このボキャブラリーのタームがノードに必須かどうか（0 = 無効、1 = 有効）

en: Whether or not free tagging is enabled for the vocabulary. (0 = disabled, 1 = enabled)
ja: ボキャブラリーで自由タグ入力が有効かどうか。（0 = 無効、1 = 有効）

en: The weight of the vocabulary in relation to other vocabularies.
ja: 他のボキャブラリーとの相対的なボキャブラリーのウェイト。

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリー名。

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ja: 関連付けるボキャブラリーを選択してください。見つかるタームごとに新しいレコードを作成するので、各ノードに対してひとつのタームがあるボキャブラリーひとつだけに、このリレーションシップを使用することが多いということを覚えておいてください。

en: Term count
ja: タームの数

en: You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles, and group terms under a parent term by sliding them under and to the right of the parent.
ja: ドラッグ&ドロップハンドルで、%capital_name のタームを再構成できます。親タームの下や親タームより右へスライドさせるとタームを親タームに分類できます。

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms. You can reorganize the terms in %capital_name using their drag-and-drop handles.
ja: %capital_name は親タームに分類されたタームを含みます。ドラッグ＆ドロップハンドルで、 %capital_name のタームを再構成できます。

en: %capital_name contains terms with multiple parents. Drag and drop of terms with multiple parents is not supported, but you can re-enable drag-and-drop support by editing each term to include only a single parent.
ja: %capital_name は複数の親を持つタームです。複数の親を持つタームのドラッグ＆ドロップはサポートされていませんが、単一の親にのみ含まれるようにすれば、ドラッグ＆ドロップを再度有効にすることができます。

en: Administer vocabularies and terms
ja: ボキャブラリーとタームの管理

en: Vocabulary machine name
ja: ボキャブラリーのシステム内部名称

en: Weight for added term
ja: 追加されたタームのウェイト

en: Asc
ja: 昇順

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
ja: タームが属しているボキャブラリーのシステム内部名称。

en: Display error message
ja: エラーメッセージを表示

en: RSS category
ja: RSS カテゴリー

en: Master
ja: マスター

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
ja: 選択すると、1+2+3 の形式で複数の値を入力できます。必要となる JOIN の数のために、AND はこのフィルターを持つ OR として扱われます。

en: Load default filter from term page
ja: タームページからデフォルトのフィルターを読み込み

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
ja: ターム名フィルター値の URL に含まれるダッシュを空白に変換

en: The term UUID.
ja: タームのUUID。

en: Representative node
ja: 代表的なノード

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
ja: 選択されたソート基準にそって、各タームに対する代表的なノードをひとつ取得します。

en: Content with term
ja: ターム付きのコンテンツ

en: Relate all content tagged with a term.
ja: タームでタグ付けされたすべてのコンテンツに関連します。

en: Multiple-value handling
ja: 複数の値の取り扱い

en: Filter to items that share all terms
ja: すべてのタームを共有するアイテムに絞り込む

en: Filter to items that share any term
ja: いずれかのアイテムを共有するアイテムに絞り込む

en: Date in the form of CCYYMMDD.
ja: CCYYMMDDの日付形式です。

en: Date in the form of YYYYMM.
ja: YYYYMMの日付形式です。

en: Date in the form of YYYY.
ja: YYYYの日付形式です。

en: Date in the form of MM (01 - 12).
ja: （01から12）MMの日付形式です。

en: Date in the form of DD (01 - 31).
ja: DD（01 - 31）の日付形式。

en: Date in the form of WW (01 - 53).
ja: WW（01 - 53）の日付形式。

en: Convert spaces in term names to hyphens
ja: ターム名に含まれるスペースをハイフンに変換

en: Limit to vocabulary
ja: ボキャブラリーの制限

en: Vocabulary language
ja: ボキャブラリーの言語

en: The node revision ID.
ja: ノードリビジョンID。

en: The term ID.
ja: タームID。

en: The term language code.
ja: タームの言語コード。

en: Term Parents
ja: 親ターム

en: The parents of this term.
ja: このタームの親。

en: The date the term was last updated.
ja: タームの最終更新日時。

en: The time that the term was last edited.
ja: タームが最後に編集された日時。

en: The vocabulary to which the term is assigned.
ja: ワームが属しているボキャブラリー。

en: Existing term VID
ja: 既存のタームVID

en: The term description.
ja: タームの説明。

en: The Drupal term IDs of the term's parents.
ja: 親タームのタームID。

en: The vocabulary ID.
ja: ボキャブラリーID。

en: The name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーの名前。

en: The description of the vocabulary.
ja: ボキャブラリーの説明。

en: The names of the node types the vocabulary may be used with.
ja: ボキャブラリーを使用しているノードタイプ名。

en: Maintain index table
ja: インデックステーブルをメンテナンス

en: Override selector
ja: セレクターを上書き

en: Number of terms per page
ja: 1ページあたりのターム数

en: The source language from which this translation was created.
ja: この翻訳の作成元となったソースの言語。

en: The author of this translation.
ja: この翻訳の投稿者。

en: The Unix timestamp when the translation was created.
ja: 翻訳作成日時のUNIXタイムスタンプ。

en: The Unix timestamp when the translation was most recently saved.
ja: 翻訳の最終更新日時のUNIXタイムスタンプ。

en: Configuring displays and form displays
ja: 表示とフォームディスプレイの設定

en: Managing vocabularies
ja: ボキャブラリーの管理

en: Managing terms
ja: タームの管理

en: Classifying entity content
ja: エンティティコンテンツの分類

en: Adding new terms during content creation
ja: コンテンツ作成時に新しい用語を追加

en: No vocabularies available. <a href=":link">Add vocabulary</a>.
ja: 利用できるボキャブラリーはありません。 <a href=":link">ボキャブラリーを追加</a>.

en: No terms available. <a href=":link">Add term</a>.
ja: 利用できるタームはありません。 <a href=":link">タームを追加</a>.

en: Format of the term description.
ja: チームの説明のフォーマット

en: Module responsible for the vocabulary.
ja: ボキャブラリーを処理するモジュール。

en: Leave blank for all. Otherwise, the first selected term will be the default instead of "Any".
ja: すべての場合は空白にします。それ以外の場合は、最初に選択された用語ではなく「任意」がデフォルトになります。

en: Unique machine name of the vocabulary.
ja: ボキャブラリのユニークなマシン名です。

en: The vocabulary name.
ja: ボキャブラリーの名前。

en: Language for this field.
ja: このフィールドの言語です。

en: Translation of either the title or explanation.
ja: タイトルまたは説明の翻訳。

en: The term language.
ja: 用語の言語。

en: Translation ID.
ja: 翻訳 ID。

en: Name of property being translated.
ja: 翻訳されるプロパティーの名前。

en: %capital_name contains the following terms.
ja: %capital_name には次のタームが含まれています。

en: %capital_name contains terms grouped under parent terms
ja: %capital_name には親タームでグループ分けされたタームが含まれています。

en: %vocabulary: Create terms
ja: %vocabulary: 新しいタームの作成

en: %vocabulary: Delete terms
ja: %vocabulary: タームの削除

en: %vocabulary: Edit terms
ja: %vocabulary: タームの編集

en: Term language
ja: タームの言語

en: The entity type this translation relates to
ja: この翻訳が関係するエンティティタイプ

en: The target language for this translation.
ja: この翻訳の対象言語。

en: Boolean indicating whether the translation is published (visible to non-administrators).
ja: この翻訳が掲載状態（管理者以外も閲覧可能）かどうかの真偽値。

en: The entity ID this translation relates to
ja: この翻訳が関係するエンティティID

en: The entity revision ID this translation relates to
ja: この翻訳が関係するエンティティリビジョンID

en: Integer value of Object ID
ja: オブジェクトIDの整数値

en: Language string ID
ja: 言語のID文字列

en: Plural index number
ja: 複数形インデックス番号
