Entity Webhook (1.0.0-alpha1) - en to de translation catalogue (56 entries)

en: Delete
de: Löschen

en: Operations
de: Aktionen

en: Value
de: Wert

en: Disabled
de: Deaktiviert

en: Enabled
de: Aktiviert

en: Yes
de: Ja

en: No
de: Nein

en: Edit
de: Bearbeiten

en: Search
de: Suche

en: None
de: Keine

en: - None -
de: - Nicht festgelegt/ausgewählt -

en: Label
de: Beschriftung

en: Schedule
de: Geplante Vorgänge

en: Path
de: Pfad

en: Event
de: Ereignis

en: Subscriptions
de: Abonnements

en: Created
de: Erstellt

en: Active
de: Aktiv

en: Conditions
de: Bedingungen

en: N/A
de: n. v.

en: Events
de: Veranstaltungen

en: Provider
de: Anbieter

en: Pattern
de: Muster

en: Replacement
de: Replacement (Ersatztext)

en: Operation
de: Aktion

en: API key
de: API-Key

en: Replace
de: Ersetzen

en: Changed
de: Geändert

en: Subscription
de: Abonnement

en: Services
de: Dienste

en: Field Mappings
de: Felder Zuordnungen

en: Manage subscriptions
de: Abonnements verwalten

en: Identifier
de: Bezeichner

en: Path is required.
de: Der Pfad ist erforderlich.

en: Machine name
de: Systemname

en: Destination URL
de: Ziel-Adresse

en: - Select -
de: - Auswählen -

en: Source Type
de: Quelltyp

en: Bundle
de: Subtyp

en: Verification
de: Verifizierung

en: Entity Type
de: Entitätstyp

en: Entity ID
de: Entitäts-ID

en: Endpoint
de: Endpunkt

en: Payload
de: Last

en: Entity Bundle
de: Entität Bündel

en: Field mappings
de: Feldzuordnungen

en: Endpoints
de: Endpunkte

en: Event name
de: Ereignisname

en: View Mode
de: Anzeigemodus

en: Processing mode
de: Verarbeitungsmodus

en: Header name
de: Name der Überschrift

en: Target Entity Type
de: Ziel-Entitätstyp

en: Query parameter
de: Abfrageparameter

en: Timestamp Format
de: Zeitstempelformat

en: Query parameter name
de: Name des Abfrageparameters

en: Key location
de: Ort des Schlüssels
