EPSCoR ERCore (8.x-1.0-beta15) - en to ja translation catalogue (88 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Pages
ja: ページ

en: Status
ja: 状態

en: Register
ja: 登録

en: Totals
ja: 合計

en: Type
ja: タイプ

en: Author
ja: 投稿者

en: Description
ja: 説明

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Categories
ja: カテゴリー

en: Edit
ja: 編集

en: Date
ja: 日付

en: Reset
ja: リセット

en: None
ja: なし

en: Link
ja: リンク

en: Category
ja: カテゴリー

en: Name
ja: 名前

en: Book
ja: ブック

en: Default
ja: デフォルト

en: Archive
ja: アーカイブ

en: Total
ja: 合計

en: Components
ja: コンポーネント

en: Unknown
ja: 不明

en: Picture
ja: 写真

en: All
ja: すべて

en: Active
ja: アクティブ

en: Block
ja: ブロック

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: Published
ja: 掲載

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Node Title
ja: ノードタイトル

en: Volume
ja: ボリューム

en: Start Date
ja: 開始日

en: End Date
ja: 終了日

en: Mobile
ja: モバイル

en: Address
ja: 住所

en: email
ja: メール

en: Desc
ja: 降順

en: Events
ja: イベント

en: Start
ja: 開始

en: End
ja: 終了

en: End date
ja: 終了日

en: Other
ja: その他

en: Last
ja: 最後

en: Last Name
ja: 姓

en: City
ja: 市区町村

en: Sort by
ja: 並び替え基準

en: Full
ja: すべて

en: Gender
ja: 性別

en: Male
ja: 男性

en: Female
ja: 女性

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: File Upload
ja: ファイルアップロード

en: Upload file
ja: ファイルのアップロード

en: Token
ja: トークン

en: First
ja: 最初

en: White
ja: 白

en: ‹ Previous
ja: ‹ 前

en: Next ›
ja: 次 ›

en: Upload File
ja: アップロードファイル

en: Apply
ja: 適用

en: Publisher
ja: 出版社

en: Participants
ja: 参加者

en: Abstract
ja: 要約

en: Postal Code
ja: 郵便番号

en: Administrator
ja: 管理者

en: Offset
ja: オフセット

en: Dates
ja: 日付

en: Publication
ja: 公表

en: Credentials
ja: 資格情報

en: Parent ID
ja: 上位コメントのID

en: Items per page
ja: ページ毎の件数

en: - All -
ja: - 全て -

en: « First
ja: « 最初

en: Last »
ja: 最後 »

en: Your virtual face or picture.
ja: あなたの仮想の顔、あるいは写真。

en: Filipino
ja: フィリピン語

en: Data export
ja: データエクスポート

en: Asc
ja: 昇順

en: User Guide
ja: ユーザーガイド

en: Master
ja: マスター

en: Entity Reference
ja: エンティティ参照

en: Edit {{ name }}
ja: {{ name }}を編集
