EPSCoR ERCore (8.x-1.0-beta28) - en to hi translation catalogue (77 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Pages
hi: पृष्ठ

en: Status
hi: अवस्था

en: Register
hi: पंजीकृत

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Content
hi: सामग्री

en: Totals
hi: कुल

en: Type
hi: प्रकार

en: Author
hi: लेखक

en: Description
hi: उल्लेख

en: On
hi: चालू

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Categories
hi: वर्ग

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Date
hi: तारीख

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: None
hi: कोई नहीं

en: Country
hi: देश

en: Link
hi: कड़ी

en: Image
hi: चित्र

en: Category
hi: वर्ग

en: Name
hi: नाम

en: Book
hi: बुक

en: Default
hi: डीफॉल्ट

en: Archive
hi: पुरालेख

en: Updated
hi: अद्यतित

en: Component
hi: अंग

en: Total
hi: कुल

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Picture
hi: चित्र

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: All
hi: सभी

en: Active
hi: सक्रिय

en: Submitted
hi: प्रस्तुत

en: Block
hi: ब्लॉक

en: Page
hi: पृष्ठ

en: Drupal
hi: ड्रूपल

en: Off
hi: बंद

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Location
hi: स्थान

en: Promoted to front page
hi: पहले पृष्ठ पर भेज दिया है |

en: Last access
hi: अंतिम पहुंच

en: Start Date
hi: आरंभ तारीख

en: End Date
hi: अंतिम तारीख

en: Address
hi: पता

en: email
hi: ईमेल

en: Desc
hi: अवरोही

en: Start
hi: शुरू

en: End
hi: समाप्त

en: End date
hi: अंतिम तिथि

en: Other
hi: अन्य

en: Last
hi: अंतिम

en: Sort by
hi: क्रमबद्ध द्वारा

en: Full
hi: पूरा

en: Authored on
hi: कब लिखा गया

en: File Upload
hi: फाइल अपलोड

en: First
hi: पहला

en: author
hi: लेखक

en: ‹ Previous
hi: ‹ पिछला

en: Next ›
hi: अगला ›

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Apply
hi: लागू करें

en: Full Name
hi: पूरा नाम

en: Collaboration
hi: सहयोग

en: Abbreviation
hi: संक्षिप्तीकरण

en: Items per page
hi: विषय प्रति पृष्ठ

en: - All -
hi: -सभी-

en: « First
hi: « पहला

en: Last »
hi: आखरी »

en: Your virtual face or picture.
hi: आपका आभासी चेहरा या तस्वीर।

en: Filipino
hi: फिलिपिनो

en: Find and manage content
hi: सामग्री ढूंढें और प्रबंधित करें
