EPSCoR ERCore (8.x-1.18) - en to it translation catalogue (119 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Pages
it: Pagine

en: Status
it: Stato

en: Register
it: Registrati

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Totals
it: Totale

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: Description
it: Descrizione

en: On
it: Acceso

en: Yes
it: Sì

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Number
it: Numero

en: Country
it: Paese

en: Image
it: Immagine

en: Category
it: Categoria

en: Name
it: Nome

en: Help
it: Aiuto

en: Default
it: Predefinito

en: Archive
it: Archivio

en: Updated
it: Aggiornato

en: Component
it: Componente

en: Total
it: Totale

en: Components
it: Componenti

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Attachment
it: Allegato

en: Picture
it: Ritratto

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Email
it: E-mail

en: All
it: Tutti

en: Active
it: Attivo

en: Submitted
it: Inserito

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Page
it: Pagina

en: Off
it: Spento

en: Published
it: Pubblicato

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso alla prima pagina

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Count
it: Numero

en: Node Title
it: Titolo del nodo

en: Start Date
it: Data di Inizio

en: End Date
it: Data inizio

en: Address
it: Indirizzo

en: Desc
it: Disc

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: End date
it: Data finale

en: Other
it: Altro

en: Last
it: Ultimo

en: First Name
it: Nome

en: Last Name
it: Cognome

en: City
it: Città

en: Sort by
it: Ordina per

en: Full
it: Completo

en: Gender
it: Sesso

en: Male
it: Maschio

en: Female
it: Femmina

en: Authored on
it: Creato il

en: Pending
it: In sospeso

en: File Upload
it: Caricamento file

en: Upload file
it: Caricamento del file

en: First
it: Primo

en: author
it: autore

en: White
it: Bianco

en: Completed
it: Completato

en: Denied
it: Negato

en: ‹ Previous
it: ‹ Precedente

en: Next ›
it: Seguente ›

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: Tabs
it: Schede

en: Upload File
it: Carica file

en: Apply
it: Applica

en: Publisher
it: Editore

en: Abstract
it: Astratto

en: Postal Code
it: Codice postale

en: Panel
it: Pannello

en: Offset
it: Scostamento

en: Family
it: Cognome

en: Paragraph
it: Paragrafo

en: Main navigation
it: Navigazione principale

en: Dates
it: Date

en: No content available.
it: Nessun contenuto disponibile.

en: Citation
it: Citazione

en: Parent ID
it: ID Genitore

en: Primary
it: Primario

en: Collaboration
it: Collaborazione

en: Abbreviation
it: Abbreviazione

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: - All -
it: - Tutto -

en: Poster
it: Autore

en: Address 2
it: Indirizzo 2

en: « First
it: « Prima

en: Last »
it: Ultima »

en: Your virtual face or picture.
it: Il tuo viso virtuale o la tua immagine.

en: Breadcrumbs
it: Breadcrumb

en: Status messages
it: Messaggi di stato

en: Published status
it: Stato pubblicazione

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: Find and manage content.
it: Trova e gestisci contenuti.

en: Filipino
it: Filippino

en: Administrative settings
it: Impostazioni amministrative

en: Data export
it: Esportazione dati

en: Master
it: Principale

en: Get the actual content from a content revision.
it: Ottieni il contenuto effettivo da una revisione del contenuto.

en: Paragraphs
it: Paragrafi

en: Displaying @start - @end of @total
it: Visualizzazione elementi @start - @end su @total

en: Site branding
it: Branding del sito

en: Primary admin actions
it: Azioni di amministrazione principali

en: User account menu
it: Menu profilo utente

en: Find and manage content
it: Trova e gestisci contenuti
