EPSCoR ERCore (8.x-1.2) - en to pt translation catalogue (136 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: Register
pt: Registro

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Totals
pt: Totais

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Categories
pt: Categorias

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Redefinir

en: None
pt: Nenhum

en: Number
pt: Número

en: Country
pt: País

en: Image
pt: Imagem

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Book
pt: Livro

en: Help
pt: Ajuda

en: Default
pt: Padrão

en: Partial
pt: Parcial

en: Archive
pt: Arquivar

en: Program
pt: Programa

en: Programs
pt: Programas

en: Updated
pt: Atualizado

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Picture
pt: Foto

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: All
pt: Tudo

en: Active
pt: Ativo

en: Submitted
pt: Enviado

en: Page title
pt: Título da página

en: Block
pt: Bloco

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Last access
pt: Último acesso

en: Node Title
pt: Titulo do Post

en: Start Date
pt: Data inicial

en: End Date
pt: Data Final

en: Address
pt: Endereço

en: Desc
pt: Decrescente

en: Events
pt: Eventos

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: End date
pt: Data final

en: Other
pt: Outros

en: Last
pt: Último

en: Published?
pt: Publicado?

en: First Name
pt: Nome

en: Last Name
pt: Sobrenome

en: City
pt: Cidade

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Full
pt: Completo

en: Gender
pt: Gênero

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Authored on
pt: Escrito em

en: Accounts
pt: Contas

en: Pending
pt: Pendente

en: File Upload
pt: Envio de arquivos

en: Upload file
pt: Enviar arquivo

en: Expired
pt: Expirado

en: First
pt: Primeiro

en: author
pt: autor

en: White
pt: Branco

en: Completed
pt: Concluído

en: ‹ Previous
pt: ‹ Voltar

en: Next ›
pt: Avançar ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Tabs
pt: Abas

en: Upload File
pt: Enviar Arquivo

en: Apply
pt: Aplicar

en: Publisher
pt: Autor

en: Participants
pt: Participantes

en: Publications
pt: Publicações

en: Postal Code
pt: CEP

en: Panel
pt: Painel

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Family
pt: Família

en: Paragraph
pt: Parágrafo

en: Guest
pt: Visitante

en: Main navigation
pt: Navegação principal

en: Dates
pt: Datas

en: Conference
pt: Conferência

en: No content available.
pt: Nenhum conteúdo disponível.

en: Publication
pt: Publicação

en: Citation
pt: Citação

en: Credentials
pt: Credenciais

en: Parent ID
pt: ID do pai

en: Primary
pt: Primário

en: Collaboration
pt: Colaboração

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: Address 2
pt: Endereço 2

en: Save Filter
pt: Salvar filtro

en: « First
pt: « Primeiro

en: Last »
pt: Último »

en: Your virtual face or picture.
pt: Sua foto de perfil.

en: Publication Type
pt: Tipo de publicação

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Published status
pt: Status

en: Licensed
pt: Licenciado

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerenciar conteúdo.

en: Meeting
pt: Reunião

en: Administrative settings
pt: Configurações Administrativas

en: Data export
pt: Exportação de dados

en: Footer menu
pt: Menu do rodapé

en: Asc
pt: Ascendente

en: Industry
pt: Indústria

en: Master
pt: Principal

en: Event name
pt: Nome do evento

en: Paragraphs
pt: Parágrafos

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end de @total

en: End date must be after start date.
pt: A data final deve ser posterior à data inicial.

en: Site branding
pt: Definição de marca do site

en: Primary admin actions
pt: Ações primárias do administrador

en: User account menu
pt: Menu de conta de usuário

en: Find and manage content
pt: Buscar e gerenciar conteúdo

en: Ethnicity
pt: Etnia

en: Edit {{ name }}
pt: Editar {{ name }}
