EPSCoR ERCore (8.x-1.22) - en to pt translation catalogue (118 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Pages
pt: Páginas

en: Status
pt: Estado

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Totals
pt: Totais

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Description
pt: Descrição

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Number
pt: Número

en: Link
pt: Ligação

en: Category
pt: Categoria

en: Name
pt: Nome

en: Partial
pt: Parcial

en: Archive
pt: Arquivo

en: Program
pt: Programa

en: Programs
pt: Programas

en: Updated
pt: Atualizado

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: User
pt: Utilizador

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: All
pt: Todos

en: Active
pt: Ativo

en: Submitted
pt: Submetido

en: Panels
pt: Painéis

en: Page
pt: Página

en: Published
pt: Publicado

en: Filter
pt: Filtro

en: Location
pt: Localização

en: Last access
pt: Último acesso

en: Count
pt: Contagem

en: Node Title
pt: Título do nó

en: Start Date
pt: Data de Início

en: End Date
pt: Data de Fim

en: Address
pt: Morada

en: Events
pt: Eventos

en: Start
pt: Iniciar

en: End
pt: Fim

en: End date
pt: Data de fim

en: Other
pt: Outro

en: Last
pt: Último

en: Published?
pt: Publicado ?

en: First Name
pt: Primeiro Nome

en: Last Name
pt: Último Nome

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Gender
pt: Sexo

en: Male
pt: Masculino

en: Female
pt: Feminino

en: Authored on
pt: Criado em

en: Pending
pt: Pendente

en: File Upload
pt: Enviar ficheiro

en: Expired
pt: Expirado

en: First
pt: Primeiro

en: author
pt: autor

en: White
pt: Branco

en: Completed
pt: Concluído

en: ‹ Previous
pt: ‹ Anterior

en: Next ›
pt: Seguinte ›

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: Apply
pt: Aplicar

en: Event Name
pt: Nome do evento

en: Participants
pt: Participantes

en: Publications
pt: Publicações

en: Abstract
pt: Abstrato

en: Full Name
pt: Nome completo

en: Panel
pt: Painel

en: Offset
pt: Deslocamento

en: Dates
pt: Datas

en: No content available.
pt: Conteúdo não disponível

en: Citation
pt: Citação

en: Parent ID
pt: ID ascendente

en: Primary
pt: Primário

en: Collaboration
pt: Colaboração

en: Items per page
pt: Itens por página

en: - All -
pt: - Todos -

en: « First
pt: « Primeira

en: Last »
pt: Última »

en: Publication Date
pt: Data de Publicação

en: Published status
pt: Estado da publicação

en: Find and manage content.
pt: Encontrar e gerir conteúdo.

en: Administrative settings
pt: Definições administrativas

en: User Guide
pt: Guia do Utilizador

en: Industry
pt: Indústria

en: Master
pt: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
pt: Obter o conteúdo atual a partir de uma revisão de conteúdo.

en: Entity Reference
pt: Referência de Entidade

en: Displaying @start - @end of @total
pt: Exibindo @start - @end of @total

en: Find and manage content
pt: Encontrar e gerir conteúdo

en: Administrative Guide
pt: Guia administrativo

en: Administrator Guide
pt: Guia do administrador

en: Project Components
pt: Componentes do projeto

en: Program Year
pt: Ano do programa

en: Institution/Organization
pt: Instituição/organização

en: Collaborator
pt: Colaborador

en: Component(s)
pt: Componente(s)

en: Edit User
pt: Editar utilizador

en: Edit {{ name }}
pt: Editar {{ name }}

en: Incomplete Profile
pt: Perfil incompleto

en: Academic Research Institutions
pt: Instituições de pesquisa acadêmica

en: National Laboratories
pt: Laboratórios nacionais

en: None/Other
pt: Nenhum/outro

en: Audio or Video
pt: Áudio ou vídeo

en: Other Invention
pt: Outra invenção

en: Submitted - Under Review
pt: Submetido - Sob revisão

en: Accepted - Awaiting Publication
pt: Aceite - Aguardando publicação

en: Technical Report
pt: Relatórios técnicos

en: Contact Person
pt: Pessoa de contacto

en: Manage External Engagements
pt: Gerir envolvimentos externos
