EPSCoR ERCore (8.x-1.24) - en to id translation catalogue (104 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Register
id: Daftar

en: Operations
id: Operasi

en: Content
id: Konten

en: Totals
id: Jumlah

en: Type
id: Jenis

en: Author
id: Penulis

en: Description
id: Deskripsi

en: On
id: Pada

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Date
id: Tanggal

en: None
id: Tiada

en: Number
id: Angka

en: Country
id: Negara

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Name
id: Nama

en: Book
id: Buku

en: Help
id: Bantuan

en: Default
id: Bawaan

en: Archive
id: Arsip

en: Updated
id: Diperbaharui

en: Component
id: Komponen

en: Components
id: Komponen

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Attachment
id: Lampiran

en: Picture
id: Foto

en: User
id: Pengguna

en: Content type
id: Jenis konten

en: All
id: Semua

en: Active
id: Aktif

en: Submitted
id: Dikirim

en: Page title
id: Judul halaman

en: Block
id: Blok

en: Page
id: Halaman

en: Off
id: Matikan

en: Published
id: Dipublikasikan

en: Location
id: Lokasi

en: Promoted to front page
id: Dipromosikan ke halaman depan

en: Last access
id: Akses terakhir

en: Count
id: Jumlah

en: Start Date
id: Tanggal Mulai

en: End Date
id: Tanggal Berakhir

en: Address
id: Alamat

en: Events
id: Acara

en: Start
id: Mulai

en: End
id: Teakhir

en: End date
id: Tanggal selesai

en: Other
id: Lainnya

en: Last
id: Terakhir

en: First Name
id: Nama Depan

en: Last Name
id: Nama Belakang

en: City
id: Kota

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Full
id: Penuh

en: Department
id: Departemen

en: Authored on
id: Ditulis pada

en: Pending
id: Tertunda

en: File Upload
id: Unggah berkas

en: First
id: Pertama

en: author
id: penulis

en: White
id: Putih

en: Completed
id: Selesai

en: ‹ Previous
id: ‹ Sebelumya

en: Next ›
id: Selanjutnya ›

en: Unpublished
id: Tidak dipublikasikan

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Postal Code
id: Kode Pos

en: Offset
id: Letak

en: Family
id: Famili

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Dates
id: Tanggal

en: No content available.
id: Tidak ada konten yang tersedia.

en: Credentials
id: Kredensial

en: Parent ID
id: ID Induk

en: Collaboration
id: Kolaborasi

en: Abbreviation
id: Singkatan

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Address 2
id: Alamat 2

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Your virtual face or picture.
id: Muka virtual Anda atau gambar

en: Status messages
id: Pesan status

en: Published status
id: Status diterbitkan

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Find and manage content.
id: Cari dan kelola konten.

en: Given
id: Diberikan

en: Middle name(s)
id: Nama tengah

en: Generational
id: Generasional

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Get the actual content from a content revision.
id: Dapatkan konten sesungguhnya dari revisi konten.

en: Entity Reference
id: Referensi Entitas

en: Displaying @start - @end of @total
id: Menampilkan @start - @end dari @total

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Find and manage content
id: Cari dan kelola konten
