EPSCoR ERCore (8.x-1.4) - en to uk translation catalogue (172 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Pages
uk: Сторінки

en: Status
uk: Стан

en: Register
uk: Реєстрація

en: Operations
uk: Операції

en: Content
uk: Вміст

en: Totals
uk: Підсумки

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: Description
uk: Опис

en: On
uk: Увімкнено

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Categories
uk: Категорії

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Немає

en: Number
uk: Число

en: Country
uk: Країна

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Book
uk: Книга

en: Help
uk: Довідка

en: Default
uk: Базово

en: Partial
uk: Часткова

en: Archive
uk: Архів

en: Program
uk: Програма

en: Programs
uk: Програми

en: Updated
uk: Оновлено

en: Component
uk: Компонент

en: Total
uk: Всього

en: Components
uk: Компоненти

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Attachment
uk: Долучення

en: Picture
uk: Зображення

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Email
uk: Електронна пошта

en: All
uk: Все

en: Active
uk: Активно

en: Submitted
uk: Надіслано

en: Panels
uk: Панелі

en: Page title
uk: Заголовок сторінки

en: Block
uk: Блок

en: Page
uk: Сторінка

en: Off
uk: Вимкнено

en: Published
uk: Опубліковано

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Місце розташування

en: Promoted to front page
uk: Винесено на головну сторінку

en: Last access
uk: Останній доступ

en: Count
uk: Лічильник

en: Node Title
uk: Заголовок матеріалу

en: Volume
uk: Об'єм

en: Start Date
uk: Дата початку

en: End Date
uk: Кінцева дата

en: Software
uk: Програмне забезпечення

en: Mobile
uk: Мобільний

en: Address
uk: Адреса

en: email
uk: електронна пошта

en: Desc
uk: Спад

en: Events
uk: Події

en: Start
uk: Початок

en: End
uk: Кінець

en: End date
uk: Кінцева дата

en: Other
uk: Інше

en: Last
uk: Останній

en: Published?
uk: Опубліковане?

en: First Name
uk: Ім'я

en: Last Name
uk: Прізвище

en: City
uk: Місто

en: Sort by
uk: Впорядкувати за

en: Full
uk: Повністю

en: Gender
uk: Стать

en: Male
uk: Чоловіча

en: Female
uk: Жіноча

en: Department
uk: Відділ

en: Authored on
uk: Створено

en: Accounts
uk: Рахунки

en: Pending
uk: Очікування

en: File Upload
uk: Завантаження файлу

en: Upload file
uk: Відвантажити файл

en: Token
uk: Замінник

en: Expired
uk: Термін дії вичерпано

en: First
uk: Перший

en: author
uk: автор

en: White
uk: Білий

en: Current Status
uk: Стан

en: Website
uk: Веб-сайт

en: Completed
uk: Завершено

en: Denied
uk: Заборонене

en: ‹ Previous
uk: ‹ Попередня

en: Next ›
uk: Наступна ›

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Upload File
uk: Відвантажити файл

en: Apply
uk: Застосувати

en: Publisher
uk: Видавець

en: Website URL
uk: URL вебсайту

en: Participants
uk: Учасники

en: Publications
uk: Публікації

en: Abstract
uk: Анотація

en: Postal Code
uk: Поштовий індекс

en: Full Name
uk: Повне ім'я

en: Panel
uk: Панель

en: Offset
uk: Зміщення

en: Family
uk: Сім'я

en: Filter Type
uk: Тип відбору

en: Paragraph
uk: Абзац

en: Guest
uk: Гість

en: Presentation
uk: Вигляд

en: Main navigation
uk: Основна навіґація

en: Dates
uk: Дати

en: No content available.
uk: Матеріали відсутні.

en: Publication
uk: Публікація

en: Citation
uk: Цитування

en: Credentials
uk: Реєстраційні дані

en: Parent ID
uk: ID батька

en: Primary
uk: Основні

en: Collaboration
uk: Кооперація

en: Organizer
uk: Тижневик

en: Abbreviation
uk: Абревіатура

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: - All -
uk: - Усе -

en: Poster
uk: Плакат

en: Address 2
uk: Адреса 2

en: Save Filter
uk: Зберегти фільтр

en: « First
uk: « Перша

en: Last »
uk: Остання »

en: Your virtual face or picture.
uk: Ваше віртуальне обличчя або фото.

en: Publication Type
uk: Тип публікації

en: Conference Proceedings
uk: Праці конференції

en: Institution
uk: Інститут

en: Breadcrumbs
uk: Рядки навіґації

en: Status messages
uk: Повідомлення про стан

en: Highlight
uk: Підсвітити

en: Published status
uk: Стан публікації

en: Location Name
uk: Назва місця

en: Licensed
uk: Ліцензовано

en: Main page content
uk: Основний вміст сторінки

en: Find and manage content.
uk: Пошук матеріалів і керування ними.

en: Evaluation
uk: Розрахунок

en: Work Phone
uk: Робочий телефон

en: Event Type
uk: Тип події

en: Meeting
uk: Зустріч

en: Filipino
uk: Філіппіни

en: Administrative settings
uk: Адміністративні налаштування

en: Data export
uk: Експорт даних

en: Footer menu
uk: Меню нижнього колонтитулу

en: Asc
uk: Зрост

en: Work Address
uk: Робоча адреса

en: User Guide
uk: Посібник користувача

en: Industry
uk: Галузь

en: Master
uk: Головне

en: Get the actual content from a content revision.
uk: Отримати актуальний вміст з редакції матеріалу.

en: Unique ID
uk: Унікальний ідентифікатор

en: Entity Reference
uk: Посилання на сутність

en: Event name
uk: Назва події

en: Paragraphs
uk: Абзаци

en: Displaying @start - @end of @total
uk: Показ @start - @end з @total

en: Allows users with access to the In-Place editor to administer page manager pages. This permission is only needed for users without "use page manager" access.
uk: Дозволити користувачам з доступом до редактора "на місці" адмініструвати сторінки менеджера сторінок. Це повноваження потрібно лише користувачам без повноваження "використання менеджера сторінок".

en: Date Submitted
uk: Дата надсилання

en: Site branding
uk: Брендування сайту

en: Primary admin actions
uk: Основні адміністративні дії

en: User account menu
uk: Меню облікового запису користувача

en: Find and manage content
uk: Пошук матеріалів та керування ними

en: Ethnicity
uk: Етнічна приналежність

en: Edit {{ name }}
uk: Редагувати {{ name }}
