EPSCoR ERCore (8.x-1.5) - en to hu translation catalogue (161 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Pages
hu: Oldalak

en: Status
hu: Állapot

en: Register
hu: Felhasználó létrehozása

en: Operations
hu: Műveletek

en: Content
hu: Tartalom

en: Totals
hu: Végösszeg

en: Type
hu: Típus

en: Author
hu: Szerző

en: Description
hu: Leírás

en: On
hu: Be

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Categories
hu: Kategóriák

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Date
hu: Dátum

en: Reset
hu: Alaphelyzet

en: None
hu: Nincs

en: Number
hu: Szám

en: Country
hu: Ország

en: Link
hu: Hivatkozás

en: Image
hu: Kép

en: Category
hu: Kategória

en: Name
hu: Név

en: Book
hu: Könyv

en: Help
hu: Súgó

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Partial
hu: Részleges

en: Archive
hu: Archiválás

en: Program
hu: Műsor

en: Programs
hu: Műsorok

en: Updated
hu: Frissítve

en: Component
hu: Összetevő

en: Total
hu: Mindösszesen

en: Components
hu: Összetevők

en: ID
hu: Azonosító

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Attachment
hu: Csatolmány

en: Picture
hu: Kép

en: User
hu: Felhasználó

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Email
hu: E-mail

en: All
hu: Mind

en: Active
hu: Aktív

en: Submitted
hu: Beküldött

en: Page title
hu: Oldal címe

en: Block
hu: Blokk

en: Page
hu: Oldal

en: Off
hu: Ki

en: Published
hu: Közzétéve

en: Filter
hu: Szűrő

en: Location
hu: Helyszín

en: Promoted to front page
hu: Címlapra helyezve

en: Last access
hu: Utolsó tevékenység

en: Count
hu: Mennyiség

en: Node Title
hu: Tartalomcím

en: Volume
hu: Mennyiség

en: Start Date
hu: Kezdődátum

en: End Date
hu: Befejező dátum

en: Software
hu: Szoftver

en: Mobile
hu: Mobil

en: Address
hu: Cím

en: email
hu: e-mail

en: Desc
hu: Csökk

en: Events
hu: Események

en: Start
hu: Kezdete

en: End
hu: Vég

en: End date
hu: Végdátum

en: Other
hu: Egyéb

en: Last
hu: Utolsó

en: Published?
hu: Közzétett?

en: First Name
hu: Keresztnév

en: Last Name
hu: Vezetéknév

en: City
hu: Város

en: Sort by
hu: Rendezés

en: Full
hu: Teljes

en: Gender
hu: Nem

en: Male
hu: Férfi

en: Female
hu: Nő

en: Department
hu: Tanszék

en: Authored on
hu: Beküldés ideje

en: Pending
hu: Függőben

en: File Upload
hu: Fájlfeltöltés

en: Upload file
hu: Fájl feltöltése

en: Token
hu: Vezérjel

en: Expired
hu: Lejárt

en: First
hu: Első

en: author
hu: szerző

en: White
hu: Fehér

en: Website
hu: Webhely

en: Completed
hu: Teljesítve

en: ‹ Previous
hu: ‹ Előző

en: Next ›
hu: Következő ›

en: Unpublished
hu: Rejtett

en: Tabs
hu: Fülek

en: Upload File
hu: Fájl feltöltése

en: Apply
hu: Alkalmaz

en: Publisher
hu: Kiadó

en: Participants
hu: Résztvevők

en: Publications
hu: Közlemények

en: Abstract
hu: Összefoglalás

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Offset
hu: Eltolás

en: Family
hu: Család

en: Filter Type
hu: Szűrés típusa

en: Paragraph
hu: Bekezdés

en: Guest
hu: Vendég

en: Main navigation
hu: Fő navigáció

en: Dates
hu: Dátumok

en: No content available.
hu: Nincs elérhető tartalom.

en: Citation
hu: Idézet

en: Parent ID
hu: Szülő azonosítója

en: Primary
hu: Elsődleges

en: Collaboration
hu: Együttműködés

en: Abbreviation
hu: Rövidítés

en: Items per page
hu: Elemek száma oldalanként

en: - All -
hu: – Mind –

en: Address 2
hu: Cím 2

en: Save Filter
hu: Szűrő mentése

en: « First
hu: « Első

en: Last »
hu: Utolsó »

en: Your virtual face or picture.
hu: A webhelyen megjelenő virtuális arc.

en: Phone (Mobile)
hu: Telefon (Mobil)

en: Publication Type
hu: Közlemény típusa

en: Journal Article
hu: Folyóiratban megjelent cikk

en: Newspaper Article
hu: Újságcikk

en: Magazine Article
hu: Magazincikk

en: Patent
hu: Szabadalom

en: Series Title
hu: Sorozatcím

en: Institution
hu: Intézmény

en: Breadcrumbs
hu: Morzsák

en: Status messages
hu: Állapotüzenetek

en: Highlight
hu: Kiemelt

en: Published status
hu: Közzététel állapota

en: Main page content
hu: Az oldal fő tartalma

en: Find and manage content.
hu: Tartalmakat keres és kezel.

en: Title Search
hu: Keresés a címben

en: Middle name(s)
hu: Középső nevek

en: Work Phone
hu: Munkahelyi telefon

en: Filipino
hu: filippínó (tagalog)

en: Last Access
hu: Utolsó tevékenység

en: Administrative settings
hu: Adminisztrációs beállítások

en: Data export
hu: Adat exportálás

en: Footer menu
hu: Lábléc menü

en: Asc
hu: Növ

en: Industry
hu: Iparág

en: Master
hu: Mester

en: Get the actual content from a content revision.
hu: Aktuális tartalom egy tartalomváltozatból.

en: Unique ID
hu: Egyedi azonosító

en: Entity Reference
hu: Entitáshivatkozás

en: Organizers
hu: Szervezők

en: User Account
hu: Felhasználói fiók

en: Displaying @start - @end of @total
hu: @start – @end / @total megjelenítése

en: Allows users with access to the In-Place editor to administer page manager pages. This permission is only needed for users without "use page manager" access.
hu: Lehetővé teszi a felhasználó részére a hozzáférést a helyi szerkesztőhöz az oldalkezelő oldalak kezeléséhez. Ez a jogosultság csak azon felhasználóknak szükséges, akiknek nincs "oldalkezelő használata" hozzáférésük.

en: Site branding
hu: Webhely márkázása

en: Primary admin actions
hu: Elsődleges adminisztrátori műveletek

en: User account menu
hu: Felhasználói fiók menüje

en: Find and manage content
hu: Tartalom keresése és kezelése

en: Ethnicity
hu: Etnikum

en: Edit {{ name }}
hu: {{ name }} szerkesztése
