EPSCoR ERCore (8.x-1.4) - en to fr translation catalogue (158 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Status
fr: État

en: Register
fr: S'inscrire

en: Operations
fr: Actions

en: Content
fr: Contenu

en: Totals
fr: Totaux

en: Author
fr: Auteur

en: On
fr: Activé

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Categories
fr: Catégories

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: Number
fr: Nombre

en: Country
fr: Pays

en: Link
fr: Lien

en: Category
fr: Catégorie

en: Name
fr: Nom

en: Book
fr: Livre

en: Help
fr: Aide

en: Default
fr: Par défaut

en: Partial
fr: Partiel

en: Archive
fr: Archiver

en: Program
fr: Programme

en: Programs
fr: Programmes

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Component
fr: Composant

en: Components
fr: Composants

en: ID
fr: Identifiant (ID)

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Picture
fr: Image

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Email
fr: Courriel

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Submitted
fr: Soumis

en: Page title
fr: Titre de la page

en: Block
fr: Bloc

en: Off
fr: Désactivé

en: Published
fr: Publié

en: Filter
fr: Filtrer

en: Location
fr: Emplacement

en: Promoted to front page
fr: Promu en page d'accueil

en: Last access
fr: Dernier accès

en: Count
fr: Décompte

en: Node Title
fr: Titre du nœud

en: Start Date
fr: Date de début

en: End Date
fr: Date de fin

en: Software
fr: Logiciel

en: Address
fr: Adresse

en: email
fr: courriel

en: Events
fr: Évènements

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: End date
fr: Date de fin

en: Other
fr: Autre

en: Last
fr: Dernier

en: Published?
fr: Publié ?

en: First Name
fr: Prénom

en: Last Name
fr: Nom de famille

en: City
fr: Ville

en: Sort by
fr: Trier par

en: Full
fr: Complet

en: Gender
fr: Sexe

en: Male
fr: Homme

en: Female
fr: Femme

en: Department
fr: Département

en: Authored on
fr: Écrit le

en: Accounts
fr: Comptes

en: Pending
fr: En attente

en: File Upload
fr: Transfert de fichier

en: Upload file
fr: Transférer le fichier

en: Token
fr: Jeton (token)

en: Expired
fr: Expiré

en: First
fr: Premier(e)

en: author
fr: auteur

en: White
fr: Blanc

en: Current Status
fr: État actuel

en: Website
fr: Site web

en: Completed
fr: Terminé

en: Denied
fr: Refusé

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Unpublished
fr: Non publié

en: Tabs
fr: Onglets

en: Upload File
fr: Transférer le Fichier

en: Apply
fr: Appliquer

en: Publisher
fr: Éditeur

en: Website URL
fr: URL de site web

en: Event Name
fr: Nom de l'événement

en: Abstract
fr: Résumé

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Full Name
fr: Nom complet

en: Panel
fr: Panneau

en: Offset
fr: Décalage

en: Family
fr: Famille

en: Filter Type
fr: Type de filtre

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Guest
fr: Visiteur

en: Presentation
fr: Présentation

en: Main navigation
fr: Navigation principale

en: No content available.
fr: Aucun contenu disponible.

en: Credentials
fr: Accréditation

en: Date Completed
fr: Date d'accomplissement

en: Parent ID
fr: Identifiant (ID) du  parent

en: Primary
fr: Primaire

en: Organizer
fr: Organisateur

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Poster
fr: Recruteur

en: Address 2
fr: Adresse 2

en: Save Filter
fr: Enregistrer le filtre

en: « First
fr: « Premier

en: Last »
fr: Dernier »

en: Your virtual face or picture.
fr: Votre visage ou image virtuelle.

en: Publication Type
fr: Type de publication

en: Journal Article
fr: Article de revue

en: Conference Proceedings
fr: Comptes-rendus de conférence

en: Newspaper Article
fr: Article de presse

en: Magazine Article
fr: Article de magazine

en: Patent
fr: Brevet

en: Series Title
fr: Titre de la série

en: Breadcrumbs
fr: Fils d'ariane

en: Status messages
fr: Messages de statut

en: Highlight
fr: Surligner

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Main page content
fr: Contenu de la page principale

en: Find and manage content.
fr: Trouver et gérer le contenu.

en: Title Search
fr: Recherche par Titre

en: Given
fr: Prénom

en: Event Type
fr: Type de l'Évènement

en: Meeting
fr: Réunion

en: Filipino
fr: Philippin

en: Administrative settings
fr: Paramètres de l'administration

en: Data export
fr: Exportation de données

en: Footer menu
fr: Menu Pied de page

en: User Guide
fr: Guide de l'utilisateur

en: Industry
fr: Secteur

en: Master
fr: Principal

en: Get the actual content from a content revision.
fr: Récupérer le contenu actuel depuis sa version.

en: Unique ID
fr: Identifiant (ID) unique

en: Organizers
fr: Organisateurs

en: Displaying @start - @end of @total
fr: Affichage de @start à @end sur @total

en: Date Changed
fr: Date de modification

en: Date Submitted
fr: Date de soumission

en: Site branding
fr: Identité du site

en: Primary admin actions
fr: Actions d'administration principales

en: User account menu
fr: Menu du compte de l'utilisateur

en: Find and manage content
fr: Trouver et gérer le contenu

en: Program(s)
fr: Programme(s)

en: Ethnicity
fr: Ethnicité

en: Edit {{ name }}
fr: Modifier {{ name }}

en: Licensee
fr: Titulaire de licence
