EPSCoR ERCore (9.1.1-beta1) - en to tr translation catalogue (134 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Status
tr: Durum

en: Register
tr: Kaydol

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Totals
tr: Toplam

en: Type
tr: Tip

en: Author
tr: Yazar

en: Description
tr: Açıklama

en: On
tr: Açık

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Number
tr: Sayı

en: Country
tr: Ülke

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Category
tr: Kategori

en: Name
tr: İsim

en: Book
tr: Kitap

en: Help
tr: Yardım

en: Default
tr: Varsayılan

en: Partial
tr: Kısmi

en: Archive
tr: Arşiv

en: Updated
tr: Güncellenme

en: Component
tr: Bileşen

en: Total
tr: Toplam

en: Components
tr: Bileşenler

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Attachment
tr: Ek

en: Picture
tr: Görsel

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Email
tr: E-posta

en: All
tr: Tümü

en: Active
tr: Etkin

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Panels
tr: Paneller (Panels)

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: Block
tr: Blok

en: Page
tr: Sayfa

en: Off
tr: Kapalı

en: Published
tr: Yayında

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Last access
tr: Son erişim

en: Count
tr: Sayaç

en: Node Title
tr: Düğüm Başlığı

en: Start Date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End Date
tr: Bitiş Tarihi

en: Address
tr: Adres

en: email
tr: e-posta

en: Desc
tr: Azalan

en: Events
tr: Etkinlikler

en: Start
tr: Başlangıç

en: End
tr: Bitiş

en: End date
tr: Bitiş tarihi

en: Other
tr: Diğer

en: Last
tr: Son

en: First Name
tr: Adı

en: Last Name
tr: Soyadı

en: City
tr: Şehir

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Full
tr: Tam

en: Gender
tr: Cinsiyet

en: Male
tr: Erkek

en: Female
tr: Bayan

en: Authored on
tr: Oluşturulduğu tarih

en: Pending
tr: Bekleyen

en: File Upload
tr: Dosya Yükle

en: Upload file
tr: Dosya yükle

en: Token
tr: Simge

en: Expired
tr: Süresi dolmuş

en: First
tr: Birinci

en: author
tr: yazar

en: White
tr: Beyaz

en: Website
tr: Web sitesi

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Denied
tr: Reddedildi

en: ‹ Previous
tr: ‹ Önceki

en: Next ›
tr: Sonraki ›

en: Unpublished
tr: Yayında değil

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Upload File
tr: Dosya Yükle

en: Apply
tr: Uygula

en: Participants
tr: Katılımcılar

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Family
tr: Aile

en: Filter Type
tr: Filtre tipi

en: Paragraph
tr: Paragraf

en: Main navigation
tr: Ana gezinti menüsü

en: Dates
tr: Tarihler

en: No content available.
tr: Hiçbir içerik mevcut değil.

en: Date Completed
tr: Tarihinde Tamamlandı

en: Parent ID
tr: Üst ID

en: Primary
tr: Birincil

en: Collaboration
tr: Ortak çalışma

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Poster
tr: Gönderen

en: Address 2
tr: Adres 2

en: « First
tr: « İlk

en: Last »
tr: Son »

en: Your virtual face or picture.
tr: Sanal yüzünüz ya da resminiz.

en: Journal Article
tr: Süreli Yayın Makalesi

en: Newspaper Article
tr: Gazete Makalesi

en: Magazine Article
tr: Dergi Makalesi

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Highlight
tr: Vurgulu

en: Published status
tr: Yayın durumu

en: Location Name
tr: Konum Adı

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: Find and manage content.
tr: İçeriği bul ve yönet.

en: Filipino
tr: Filipin dili

en: Footer menu
tr: Alt bilgi menüsü

en: Asc
tr: Artan

en: Master
tr: Ana (master)

en: Get the actual content from a content revision.
tr: İçerik sürümünden gerçek içeriği al.

en: Entity Reference
tr: Varlık Referansı

en: Organizers
tr: Düzenleyiciler

en: Displaying @start - @end of @total
tr: @start - @end / @total görüntüleniyor

en: Date Changed
tr: Değiştirilme Tarihi

en: Site branding
tr: Site markası

en: Primary admin actions
tr: Birincil yönetici eylemleri

en: User account menu
tr: Kullanıcı hesap menüsü

en: Find and manage content
tr: İçeriği bulun ve yönetin
