EPSCoR ERCore (9.1.3-beta1) - en to ro translation catalogue (105 entries)

en: Title
ro: Titlu

en: Body
ro: Conținut

en: Pages
ro: Pagini

en: Status
ro: Stare

en: Register
ro: Înscriere

en: Operations
ro: Operațiuni

en: Content
ro: Conținut

en: Totals
ro: Total

en: Type
ro: Tip

en: Author
ro: Autor

en: Description
ro: Descriere

en: On
ro: Pornit

en: Yes
ro: Da

en: No
ro: Nu

en: Edit
ro: Editați

en: Date
ro: Data

en: Reset
ro: Resetează

en: None
ro: Nimic

en: Number
ro: Număr

en: Country
ro: Țară

en: Link
ro: Legătură

en: Image
ro: Imagine

en: Category
ro: Categorie

en: Name
ro: Nume

en: Book
ro: Carte

en: Help
ro: Ajutor

en: Default
ro: Implicit

en: Archive
ro: Arhivă

en: Updated
ro: Actualizat

en: Component
ro: Componentă

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Attachment
ro: Anexă

en: Picture
ro: Imagine

en: User
ro: Utilizator

en: Content type
ro: Tip conținut

en: Email
ro: email

en: All
ro: Toate

en: Active
ro: Activ

en: Submitted
ro: Trimis

en: Page title
ro: Titlul paginii

en: Block
ro: Bloc

en: Page
ro: Pagina

en: Off
ro: Oprit

en: Published
ro: Publicat

en: Filter
ro: Filtru

en: Location
ro: Locația

en: Promoted to front page
ro: Promovat pe prima pagină

en: Last access
ro: Ultima accesare

en: Count
ro: Contor

en: Node Title
ro: Titlu Nod

en: Volume
ro: Volum

en: Address
ro: Adresă

en: Desc
ro: Descendent

en: Events
ro: Evenimente

en: End
ro: Sfârşit

en: End date
ro: Data de sfârșit

en: Other
ro: Altele

en: Last
ro: Ultimul

en: City
ro: Oraş/Sector

en: Sort by
ro: Sortare după

en: Full
ro: Complet

en: Authored on
ro: Scris pe

en: Pending
ro: În așteptare

en: File Upload
ro: Încărcare Fișier

en: Token
ro: Simbol

en: Expired
ro: Expirat

en: First
ro: Primul

en: author
ro: autor

en: Completed
ro: Finalizată

en: ‹ Previous
ro: ‹ Anterior

en: Next ›
ro: Următor ›

en: Unpublished
ro: Nepublicat

en: Tabs
ro: Taburi

en: Upload File
ro: Încărcare fișier

en: Apply
ro: Aplică

en: Participants
ro: Participanţi

en: Full Name
ro: Nume complet

en: Offset
ro: Decalaj

en: Main navigation
ro: Navigare principală

en: Dates
ro: Date

en: No content available.
ro: Nu este conținut disponibil.

en: Parent ID
ro: ID Părinte

en: Collaboration
ro: Colaborare

en: Abbreviation
ro: Prescurtare

en: Items per page
ro: Elemente pe pagină

en: - All -
ro: - Toate -

en: « First
ro: « Primul

en: Last »
ro: Ultimul »

en: Your virtual face or picture.
ro: Fața virtuală sau poza dumneavoastră.

en: Status messages
ro: Status mesaje

en: Published status
ro: Statusul publicat

en: Main page content
ro: Conținut principal pagină

en: Find and manage content.
ro: Găsire și administrare conținut

en: Meeting
ro: Întâlnire

en: Filipino
ro: Filipineză

en: Footer menu
ro: Meniu subsol

en: Asc
ro: Ascendent

en: Master
ro: Expert

en: Get the actual content from a content revision.
ro: Obțineți conținutul actual dintr-o revizie a conținutului.

en: Entity Reference
ro: Referință entitate

en: Displaying @start - @end of @total
ro: Afișare @start - @end din @total

en: Site branding
ro: Branding-ul sitului

en: Primary admin actions
ro: Acțiuni primare administrator

en: User account menu
ro: Meniu cont utilizator

en: Find and manage content
ro: Găsire și administrare conținut
