eStore (8.x-1.13) - en to id translation catalogue (45 entries)

en: Home
id: Beranda

en: Body
id: Isi

en: Images
id: Gambar

en: Description
id: Deskripsi

en: Homepage
id: Laman beranda

en: Search
id: Pencarian

en: Link
id: Tautan

en: Image
id: Gambar

en: Category
id: Kategori

en: Help
id: Bantuan

en: Archive
id: Arsip

en: Archives
id: Arsip

en: Teaser
id: Ringkasan

en: All
id: Semua

en: Page title
id: Judul halaman

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Tools
id: Alat

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: Cart
id: Keranjang

en: Products
id: Produk

en: Tabs
id: Tab

en: Apply
id: Terapkan

en: Permalink
id: Link permanen

en: Offset
id: Letak

en: Featured
id: Pilihan

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: Powered by Drupal
id: Menggunakan Drupal

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Status messages
id: Pesan status

en: Main page content
id: Konten halaman utama

en: Full comment
id: Komentar penuh

en: Full content
id: Konten lengkap

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Site branding
id: Pencitraan situs

en: Primary admin actions
id: Aksi admin primer

en: Large (480×480)
id: Besar (480x480)

en: Medium (220×220)
id: Sedang (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
id: Mini (100x100)

en: User account menu
id: Menu akun pengguna

en: Site information links
id: Tautan informasi situs

en: Site section links
id: Tautan bagian situs
