eStore Commerce Base (2.2.3) - en to id translation catalogue (52 entries)

en: Operations
id: Operasi

en: Author
id: Penulis

en: Subject
id: Judul

en: more
id: selengkapnya

en: Comments
id: Komentar

en: Wishlist
id: Daftar harapan

en: Action
id: Tindakan

en: Date
id: Tanggal

en: Search
id: Pencarian

en: Message
id: Pesan

en: Category
id: Kategori

en: Default
id: Bawaan

en: Summary
id: Ringkasan

en: Archive
id: Arsip

en: Archives
id: Arsip

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Updated
id: Diperbaharui

en: User
id: Pengguna

en: All
id: Semua

en: Block
id: Blok

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Close
id: Tutup

en: Sort by
id: Sortir dengan

en: ‹ previous
id: ‹ sebelumnya

en: next ›
id: selanjutnya ›

en: Activity
id: Aktifitas

en: author
id: penulis

en: Cart
id: Keranjang

en: Product
id: Produk

en: Products
id: Produk

en: Apply
id: Terapkan

en: « first
id: « awal

en: last »
id: akhir »

en: Offset
id: Letak

en: Main navigation
id: Navigasi utama

en: Posted in
id: Dalam

en: Items per page
id: Jumlah item per halaman

en: - All -
id: - Semua -

en: « First
id: « Pertama

en: Last »
id: Terakhir »

en: Full comment
id: Komentar penuh

en: Full content
id: Konten lengkap

en: {current} of {total}
id: {current} dari {total}

en: Footer menu
id: Menu footer

en: Asc
id: Urutan turun

en: Large (480×480)
id: Besar (480x480)

en: Medium (220×220)
id: Sedang (220x220)

en: Thumbnail (100×100)
id: Mini (100x100)

en: Site information links
id: Tautan informasi situs

en: Site section links
id: Tautan bagian situs

en: Add to Cart Form
id: Formulir tambahkan ke Keranjang

en: The unapproved comments listing.
id: Daftar komentar yang tidak disetujui.
