Every Template is a Component (1.0.0-beta1) - en to fr translation catalogue (41 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Title
fr: Titre

en: Author
fr: Auteur

en: On
fr: Activé

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Feed
fr: Flux

en: Go to previous page
fr: Aller à la page précédente

en: Go to next page
fr: Aller à la page suivante

en: Default
fr: Par défaut

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Components
fr: Composants

en: All
fr: Tout

en: Breadcrumb
fr: Fil d'Ariane

en: Off
fr: Désactivé

en: Published
fr: Publié

en: Add new comment
fr: Ajouter un commentaire

en: Sort by
fr: Trier par

en: Changed
fr: Modifié

en: New
fr: Nouveau

en: ‹ Previous
fr: ‹ Précédent

en: Next ›
fr: Suivant ›

en: Next page
fr: Page suivante

en: Apply
fr: Appliquer

en: Go to first page
fr: Aller à la première page

en: Go to last page
fr: Aller à la dernière page

en: Offset
fr: Décalage

en: Skip to main content
fr: Aller au contenu principal

en: Primary tabs
fr: Onglets principaux

en: Secondary tabs
fr: Onglets secondaires

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Published status
fr: Statut de publication

en: Previous page
fr: Page précédente

en: Text Formats
fr: Formats de texte

en: Last page
fr: Dernière page

en: Welcome!
fr: Bienvenue !

en: You have not created any content types yet. Go to the <a href="@create_content">content type creation page</a> to add a new content type.
fr: Vous n'avez pas encore créé de type de contenus. Allez sur la <a href="@create_content">page de création de type de contenus</a> pour ajouter un nouveau type de contenu.

en: First page
fr: Première page

en: Submitted by @author_name on @date
fr: Soumis par @author_name le @date

en: All content promoted to the front page.
fr: Tout le contenu promu en page d'accueil.

en: No front page content has been created yet.<br/>Follow the <a target="_blank" href="https://www.drupal.org/docs/user_guide/en/index.html">User Guide</a> to start building your site.
fr: Aucun contenu de page d'accueil n'a été créé pour l'instant. Suivre le <a href="https://www.drupal.org/fr/docs/user_guide/fr/index.html">Guide utilisateur</a> pour démarrer la construction de votre site.
