Enhanced Taxonomy Manager (2.2.0-beta12) - en to nl translation catalogue (82 entries)

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: unpublished
nl: niet gepubliceerd

en: Edit
nl: Bewerken

en: Search
nl: Zoeken

en: Weight
nl: Gewicht

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Depth
nl: Diepte

en: Name
nl: Naam

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Back
nl: Terug

en: Field
nl: Veld

en: Save
nl: Opslaan

en: Move
nl: Verplaatsen

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: History
nl: Historie

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Add term
nl: Term toevoegen

en: Created
nl: Aangemaakt

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: All
nl: Alle

en: Added
nl: Toegevoegd

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Term ID
nl: Term-ID

en: Advanced
nl: Uitgebreid

en: Merge
nl: Samenvoegen

en: Terms
nl: Termen

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Close
nl: Sluiten

en: Stats
nl: Statistieken

en: Undefined
nl: Onbepaald

en: Edit term
nl: Term bewerken

en: Clear
nl: Wissen

en: published
nl: gepubliceerd

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: Import failed.
nl: Importeren mislukt.

en: Delete term
nl: Term verwijderen

en: Standard
nl: Standaard

en: Unpublished
nl: Niet gepubliceerd

en: by
nl: door

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: Edit vocabulary
nl: Woordenlijst bewerken

en: Publish
nl: Publiceren

en: Unpublish
nl: Depubliceren

en: Move down
nl: Naar beneden verplaatsen

en: Move up
nl: Naar boven verplaatsen

en: Expand
nl: Uitklappen

en: Restore
nl: Herstellen

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Behavior
nl: Gedrag

en: selected
nl: geselecteerd

en: Download CSV
nl: CSV-bestand downloaden

en: Entity type
nl: Entiteitstype

en: This week
nl: Deze week

en: Terms per page
nl: Termen per pagina

en: Comma (,)
nl: Komma (,)

en: Semicolon (;)
nl: Puntkomma (;)

en: Bulk Operations
nl: Bulkbewerkingen

en: No terms selected.
nl: Geen termen geselecteerd.

en: Search Terms
nl: Zoektermen

en: Go to
nl: Ga naar

en: Name is required.
nl: Naam is verplicht.

en: References
nl: Referenties

en: Invalid operation.
nl: Ongeldige actie.

en: Edited
nl: Gewijzigd

en: Collapse
nl: Inklappen

en: Add child
nl: Onderliggende toevoegen

en: Loading…
nl: Laden...

en: yesterday
nl: gisteren

en: just now
nl: zojuist

en: Max depth
nl: Maximale diepte

en: Moved
nl: Verplaatst
