Enhanced Taxonomy Manager (2.2.0-beta17) - en to pt translation catalogue (76 entries)

en: Status
pt: Estado

en: Delete
pt: Eliminar

en: Operations
pt: Operações

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: unpublished
pt: não publicado

en: Edit
pt: Editar

en: Search
pt: Pesquisar

en: Weight
pt: Peso

en: Parent
pt: Pai

en: Depth
pt: Profundidade

en: Name
pt: Nome

en: Import
pt: Importar

en: Export
pt: Exportar

en: Back
pt: Voltar

en: Save
pt: Guardar

en: Move
pt: Mover

en: Add
pt: Adicionar

en: View
pt: Mostrar

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Add term
pt: Adicionar termo

en: Created
pt: Criado

en: Separator
pt: Separador

en: All
pt: Todos

en: Added
pt: Adicionado

en: Published
pt: Publicado

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Advanced
pt: Avançado

en: Merge
pt: Fundir

en: Terms
pt: Termos

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Tab
pt: Separador

en: Close
pt: Fechar

en: Undefined
pt: Indefinido

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Clear
pt: Limpar

en: published
pt: publicado

en: Undo
pt: Desfazer

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Today
pt: Hoje

en: Yesterday
pt: Ontem

en: Import failed.
pt: Importação falhou.

en: Delete term
pt: Eliminar termo

en: Standard
pt: Padrão

en: Unpublished
pt: Não publicado

en: by
pt: por

en: Loading...
pt: Carregando...

en: Edit vocabulary
pt: Editar vocabulário

en: Publish
pt: Publicar

en: Unpublish
pt: Despublicar

en: Move down
pt: Mover para baixo

en: Move up
pt: Mover para cima

en: Expand
pt: Expandir

en: Restore
pt: Restaurar

en: Machine name
pt: Nome de máquina

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Download CSV
pt: Descarregar CSV

en: Entity type
pt: Tipo de entidade

en: Root level
pt: Nível de raiz

en: Saving...
pt: A guardar...

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Semicolon (;)
pt: Ponto e vírgula (;)

en: No terms selected.
pt: Nenhum termo seleccionado.

en: Search Terms
pt: Termos de pesquisa

en: Name is required.
pt: O nome é obrigatório.

en: References
pt: Referências

en: root level
pt: nível da raiz

en: Invalid operation.
pt: Operação inválida

en: Edited
pt: Editado

en: Collapse
pt: Expandir

en: Add child
pt: Adicionar filho

en: Searching...
pt: Pesquisando...

en: Loading…
pt: A carregar…
