Enhanced Taxonomy Manager (2.2.0-beta21) - en to hi translation catalogue (57 entries)

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Taxonomy
hi: वर्गीकरण

en: unpublished
hi: अप्रकाशित

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Search
hi: खोज

en: Weight
hi: मान

en: Parent
hi: मूल जनक

en: Depth
hi: गहराई

en: Name
hi: नाम

en: Import
hi: आयात करें

en: Export
hi: निर्यात करें।

en: Back
hi: वापस

en: Field
hi: क्षेत्र

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: Move
hi: चाल

en: Add
hi: जोड़ें

en: View
hi: देखें

en: History
hi: इतिहास

en: Vocabularies
hi: शब्दावलीया

en: Add term
hi: पद जोडें

en: Created
hi: निर्मित

en: Separator
hi: पृथक्कारक

en: All
hi: सभी

en: Published
hi: प्रकाशित

en: Vocabulary
hi: शब्दावली

en: Advanced
hi: विकसित

en: Select all
hi: सबका चयन करें

en: Tools
hi: उपकरण

en: Close
hi: बंद करे

en: Modified
hi: संशोधित

en: Undefined
hi: अपरिभाषित

en: Edit term
hi: पद बदलें

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: published
hi: प्रकाशित

en: Undo
hi: पूर्ववत करें

en: Deleted
hi: मिटाया गया

en: Today
hi: आज

en: Delete term
hi: पद हटाएं

en: Last modified
hi: अंतिम बार संशोधित

en: Standard
hi: मानक

en: Unpublished
hi: अप्रकाशित

en: by
hi: द्बारा

en: Loading...
hi: लोड हो रहा है...

en: Publish
hi: प्रकाशित करें

en: Unpublish
hi: अप्रकाशित करें

en: Expand
hi: विस्तृत करें

en: info
hi: जानकारी

en: Restore
hi: पुनर्स्थापित

en: Machine name
hi: मशीन नाम

en: Case sensitive
hi: अक्षर संवेदनशील

en: Entity type
hi: इकाई का प्रकार
