Enhanced Taxonomy Manager (2.2.0-beta24) - en to fr translation catalogue (103 entries)

en: Status
fr: État

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Taxonomy
fr: Taxonomie

en: unpublished
fr: non publié

en: Edit
fr: Modifier

en: Search
fr: Rechercher

en: Weight
fr: Poids

en: Depth
fr: Profondeur

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Back
fr: Précédent

en: Field
fr: Champ

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: Move
fr: Déplacer

en: Add
fr: Ajouter

en: View
fr: Voir

en: History
fr: Historique

en: Vocabularies
fr: Vocabulaires

en: Add term
fr: Ajouter un terme

en: Created
fr: Créé

en: Separator
fr: Séparateur

en: All
fr: Tout

en: Added
fr: Ajouté

en: Published
fr: Publié

en: Vocabulary
fr: Vocabulaire

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Advanced
fr: Avancé

en: Merge
fr: Fusionner

en: Terms
fr: Termes

en: Select all
fr: Tout sélectionner

en: Tools
fr: Outils

en: Clone
fr: Cloner

en: Tab
fr: Onglet

en: Close
fr: Fermer

en: Stats
fr: Statistiques

en: Modified
fr: Modifié

en: Undefined
fr: Indéfini

en: Edit term
fr: Modifier le terme

en: Clear
fr: Vider

en: published
fr: publié

en: Undo
fr: Annuler

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Find
fr: Trouver

en: Today
fr: Aujourd'hui

en: Yesterday
fr: Hier

en: Import failed.
fr: L'importation a échoué.

en: Delete term
fr: Supprimer le terme

en: Last modified
fr: Dernière modification

en: Unpublished
fr: Non publié

en: by
fr: par

en: Loading...
fr: En cours de chargement...

en: Edit vocabulary
fr: Modifier le vocabulaire

en: Publish
fr: Publier

en: Unpublish
fr: Dépublier

en: Move down
fr: Descendre

en: Move up
fr: Monter

en: current
fr: actuel

en: Children
fr: Enfants

en: Expand
fr: Déplier

en: Usage
fr: Utilisation

en: Restore
fr: Restaurer

en: Columns
fr: Colonnes

en: Machine name
fr: Nom système

en: Access denied.
fr: Accès refusé.

en: Case sensitive
fr: Sensible à la casse

en: Health
fr: Santé

en: Behavior
fr: Comportement

en: selected
fr: sélectionné

en: Download CSV
fr: Télécharger le CSV

en: Entity type
fr: Type d'entité

en: This week
fr: Cette semaine

en: Saving...
fr: Enregistrement en cours...

en: Comma (,)
fr: Virgule (,)

en: Semicolon (;)
fr: Point-virgule (;)

en: No description
fr: Aucune description

en: Bulk Operations
fr: Opérations en masse

en: No terms selected.
fr: Aucun terme sélectionné.

en: Search Terms
fr: Termes de recherche

en: Go to
fr: Aller sur

en: matches
fr: correspondent

en: undone
fr: annulé(e)

en: Name is required.
fr: Le nom est obligatoire.

en: References
fr: Références

en: root level
fr: niveau racine

en: Invalid operation.
fr: Opération non valide.

en: Edited
fr: Modifié

en: Collapse
fr: Replier

en: Term Description
fr: Description du terme

en: Invalid term selection.
fr: Sélection de terme non valide.

en: Snapshots
fr: Instantanés

en: Save Order
fr: Enregistrer l'ordre

en: Add child
fr: Ajouter un enfant

en: Loading…
fr: Chargement...

en: Merge into
fr: Fusionner dans

en: just now
fr: juste maintenant

en: Max depth
fr: Profondeur maximale

en: Moved
fr: Déplacé

en: More actions
fr: Plus d'actions
